Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’NİN SORUNLARI KONUSUNDA HİÇ BİR TEREDDÜTLERİ YOK

İsmail Eravcı
Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel geçtiğimiz Cuma günü yapılan meclis toplantısının ardından basın mensupları ile bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren basın toplantısının konusu Ankara ziyaretleri olurken, Tuncel ilginç açıklamalarda da bulundu. Başkan Tuncel, Ankara’ya 3 ana sorunu belirleyerek gittiklerini, bunların Söke Çayı, mahsuplaşma ve doğal gaz olduğunu söyledi.

ZİYARETİMİZ AMACINA
ULAŞTI

Ankara ziyaretinde Söke’nin tüm sorunlarını hem CHP’li hem AK Parti’li milletvekili hem de diğer partilerin milletvekillerinin hakim olduğunu gördüklerini dile getiren Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel “İlçenin sorunları ile ilgileniyorlar, ilgisiz değiller. Uzun uzun oturduk, konuştuk. Konuştuğumuz her konu hakkında olumlu cevaplar aldık. Zaten asıl gidiş amacımız bizim kanayan yaramız olan Söke Çayı, Söke Belediyesi’nin borçları ve doğalgazdı. İlk etapta bunlar için gittik ve ziyaretimiz amacına fazlasıyla ulaştı. Yani Söke Çayı konusunda bize destek vermeyen, bu konuda tereddütleri olan ne bir bürokrat ne de bir milletvekili ile karşılaşmadık. Hem AK Parti hem CHP milletvekilleri hem de devlet bürokrasisinde olan arkadaşlar Söke’nin sorunları konusunda hiçbir tereddütleri yok. Anlattığımız her konuyu itina ile dinlediler, zaten konudan haberdarlar. Orada izlediğimiz manzara şu; Söke Çayı iki aşamalı yapılacak gibi gözüküyor. Bunun ikinci aşaması büyük ihtimalle 2020 yılında yapılacak gibi gözüküyor. Birinci kademesinin maliyeti yaklaşık 10 milyon TL. gibi olacak. Bu madenciler köprüsünden Milas yoluna kadar olan bölümü kapsıyor. İkincisi de Madenciler Köprüsü ile Grantaya kadar olan bölgeyi kapsıyor. Granta ile ilgili bölümde istimlak edilmesi gereken bölümler var. Şimdi onunla ilgili ciddi çalışmalarımız olacak. Biz zaten bu kamulaştırılacak alanlarda Söke Çayı için kaç metrekare gerekli olacağını tespit ettik ve arazi sahiplerini biliyoruz. Hepsiyle tek tek görüşeceğiz. Çok kısa zamanda bunları çözeceğiz” diye konuştu.

SÖKE İSTEDİĞİ ŞEYLERİ
ALACAK
Bazı şeylerin bir dilekçe ile hallolacağının düşünülmemesi gerektiğini söyleyen Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel “Hiç kimse size karşı muhalefette olsa. İktidarda olsa hiç kimsenin art niyetli olduğunu düşünmeyin. Çünkü konuştuğunuz zaman bir takım yanlış düşüncelerin çözümünü buluyorsunuz. Ziyaretlerimizde sarılarak ayrıldık. Bu bizim bir sonraki ziyaretimiz için inanılmaz bir şeydi. İşlerin bir günde, 5 günde, 10 günde bitmesini zaten beklemiyoruz. Çünkü bizim bu sorunlarla ilgili birkaç defa daha Ankara’ya gitmemiz gerekli. Biz bu gidişimizde alt yapıyı çok iyi yaptık ve herkese teşekkür ediyorum. Hepsinin özveri ile bu işin olumlu çözümü için ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. Manzara bu yönde. İnşallah bu düşünce yapıları değişmez ve Söke istediği şeyleri alır. Ankara’da bir sorun yok gibi görünüyor” dedi.

DOĞAL GAZ KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ

Gazeteniz Yeni Söke Muhabirinin doğal gaz ve inşaat yasakları konusundaki sorularını da cevaplayan Belediye başkanı Levent Tuncel “Biz doğal gaz yapılamayan tüm sokakları, nerelere yapılması gerektiğini çıkarıyoruz. Bunların hepsini dosyalayacağız. Bunlarla beraber tekrar Ankara’ya gideceğiz. İnşaat yasakları ile ilgili arkadaşlar çalışıyorlar. Yalnız orada geçen dönem son dakikada bir sıkıntı olmuş. Son dakikada 17 mekanı tekrar tescil etmişler. Böyle olunca bütün planlar değişmiş. Bu tescillerin kaldırılması ile ilgili arkadaşlar Ankara’ya gittiler ama oradan yine ret kararı geldi. Bu yeni olan bir şey. Arkadaşlarımla tekrar bir toplantı yapacağız. Bende bu konunun bir an önce çözülmesini ve vatandaşın yeterince mağdur olduğu kanaatindeyim ve bu mağduriyetlerin çözülmesi taraftarıyız. Teknik arkadaşların görüşleri ve vatandaşların görüşlerini de alarak hep beraber bir karara varacağız.
Gazeteniz Yeni Söke Muhabirinin inşaat yasaklarının kalkmasıyla ilgili yaklaşık bir tarihin olup olmadığı ile ilgili sorusuna ise Başkan Tuncel “ Tarih henüz yok ama bundan sonra çok ciddi çalışmalarımız olacak” dedi.

PROJE HENÜZ YATIRIM
PROGRAMINA ALINMADI
Söke Çayı’nın hala daha sürünceme de olduğunu, henüz bütçeye alınmadığını ama ciddi bir çalışmanın olduğunu söyleyen Levent Tuncel “Söke Belediyesi’nin borçları ile ilgili de bir çalışma yapıyoruz biz. Bunların hazır olması konusunda tekrar bir Ankara ziyaretimiz olacak. O zaman daha net cevap çıkacaktır. Söke Çayı’nın 2020 bütçesine alınacağı konusunda çok büyük ümitlerim var. Hükümet kanadı bu işin çözülmesini istiyor. Çözülecek diye düşünüyorum. Örneğin bizim belediyeyi ilgilendiren bir konu yakında çözülecek. Görüştüğüm yetkili başkanım size geldiğinde bu işi çözün talimatı verdi” dedi.

SGK’YA HİÇ BORÇ ÖDEMEMİŞLER
Mahsuplaşma ile ilgili yapılan görüşmeler hakkında da bilgi veren Tuncel “Bizim üç çeşit borcumuz var. Biri devlete olan borçlarımız, biri sigortada yapılandırılan borçlarımız. Bir tanesi de sigortada yapılandırılmayan normal prim borçları. Sigortada yapılandırılan borçlarımızın tutarı 17 milyon TL. Yapılandırma sonucu faizlerle birlikte bu borç 25 milyon TL. Yapılandırılmayan borçlarımız 5 milyon TL. civarında. Yapılandırılan borçlarda tahakkuk ettiği için faizi ile birlikte borcun tamamını ödememiz gerekiyor. Taksitlendirmede daha 100 ay borç ödememiz gerekiyor. Bunu askıya aldık. Normal 10 milyon gibi bir borcumuz var devlete, bunu çözebileceğimizi sanıyorum” dedi.
Gazeteniz Yeni Söke Muhabirinin “Konuşmalarınızdan Söke belediyesinin yapılandırma öncesi ve sonrası SGK’ya hiç prim borcu ödemediği anlaşılıyor. Süleyman Toyran yönetimi SGK’ya hiç borç ödememiş mi” şeklindeki sorusuna Levent Tuncel “ dediğinizde haklısınız. Söke Belediyesinin SGK borçları bir yere gelmiş, orada demişler ki bu borçları yapılandıralım. Yapılandırma çıktığında yapılandırmışlar. Sonra da yapılandırmadan bu yana SGK’lar ödenmemiş. Tekrar borçlanmışız. Dediğinizde haklısınız. Olay bu. Bundan sonra SGK borçlarını da düzenli olarak ödemeye çalışacağız. Biz 30 milyon TL gibi bir mahsuplaşma bekliyorduk. Yeni gelişme ile 17 milyon borcu mahsuplaşamıyoruz ama 15 milyonu mahsuplaşma şansımız var. Borçları düzene koyuyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.