Son Dakika

• No Posts Found

MUHTAR AHMET YEŞİL: HAYVANCILIĞIN OLMAZSA OLMAZI MERALARDIR

İsmail Eravcı
Hayvancılığın gelişmesinde önemli role sahip olan mera alanlarının genişletilmesi konusunda çalışmalar sürerken, bu arada kırsal mahallelerde bilinçlendirme toplantıları yapılıyor. Bunlardan biri geçtiğimiz Cuma günü Gölbent Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
Mahalle sakinlerinin katıldığı toplantıda, Mera alanlarının ıslah edilerek korunması ve halkın kullanımına sunulması için başlatılan çalışmalar anlatıldı. Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ile Söke Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü teknik ekipleri çalışmaları mahalle sakinlerine anlatıldı. Önce Gölbent Mahallesi’nde mera alanında inceleme yapılırken, kahvehanede mera mevzuatı hakkında üreticilere bilgilendirme yapıldı.
Yapılacak çalışmalarla meraların haklın daha rahat kullanımının sağlanarak, köylerde yaşayan vatandaşlar için hayvancılık maliyetlerini düşürmek ve daha kaliteli üretimin yapılmasını sağlamak amaçlandığı belirtildi
Toplantıda Aydın İl Tarım Müdürlüğünden Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Songül Özsakarya Çilingir ve Dr. Engin Tan, Söke İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Talip Altun, Söke Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Pakize Toksöz Özgün, Gölbent Mahalle Muhtarı Ahmet Yemiş de bulundu.
Mahalle Muhtarı Ahmet Yemiş yaptığı açıklamada “Çiftçiliğin önemli ayaklarından biri hayvancılık. Bitkisel üretimin yanında mutlaka hayvancılık yapılmalıdır. Hayvancılık yaparken en önemli maliyet yem. Yem maliyetini azaltmanın yolu meradan geçiyor. Mahallemizde bir mera alanı var. Bu mera alanında incelemeler yapıldı. Şu ana kadar mera alanları içinde en önemli mera alanı Akçakaya Mahallesinde var. Gölbent Mahallesinde de iyi bir mera alanı kazandırmak istiyoruz. Eğer Gölbent Mahallesinde mera alanı yapılırsa hayvancılık yüzde 100 artacaktır. Hayvancılığın gelişmesi meraya bağlı” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.