Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA YABAN DOMUZLARI PAMUK TARLALARINI TALAN ETTİ

İsmail Eravcı
Dağlarda yiyecek bulamayan yaban domuzları Söke Ovasına indi. Söke Ovasında yüzlerce yaban domuzunun bulunduğu belirtilirken, pamuk tarlalarını burunlarıyla sürerek, ekili alanlara büyük zarar verdikleri belirtildi. Söke Avcılık Atıcılık İhtisas ve Spor Kulübü başkanı Fevzi Keçeci, hafta sonu yaptıkları sürek avında 19 yaban domuzu vurduklarını belirterek, en az 100 yaban domuzunu da kaçırdıklarını söyledi.
Fevzi Keçeci Yaban domuzu avında 4’üncü haftayı geride bıraktıklarını belirterek “Yaban domuzu popülasyonu azalacağına çoğalıyor. Ağustos ayı başında çıktığımız sürek avlarında bu kadar fazla yaban domuzu ile karşılaşmıyorduk. Geçtiğimiz Pazar günü Avşar – Karacahayıt arasındaydık. Ekip olarak 100’ün üzerinde yaban domuzu kaldırdık. Bunlardan 19 tanesini vurduk. Yani sayı giderek artıyor. Bu arada çok büyük yaban domuzlarını da gördük. Örneğin vurduğumuz yaban domuzlarından biri yaklaşık 250 kg. ağırlığındaydı. Yani ben uzun yıllardır yaban domuzu avı yapıyorum, bu kadar büyük bir yaban domuzunu ilk defa gördüm. Bu da gösteriyor ki Söke Ovasında domuz sorunu gerçekten çok fazla.
Dolaştığımız pamuk ekili alanlarda yapan domuzlarının verdiği zararlara da şahit olduk. Ekili alanları kazmışlar. Pamuklar kazdıkları yerlerde yok olmuşlar. Söke ovasında yaban domuzu popülasyonu giderek artıyor. Önümüzdeki günlerde dağlarda yiyecek bitince ovaya inecekler. Geçtiğimiz yıllarda da şahit olmuştuk yaban domuzları aç kaldığında pamukları bile yemeğe başlamışlardı. Bu sene de aynı şeyler olacak. Bazı çiftçiler tarlalarında avcılar gezsin istemiyorlar. Ama yaban domuzları çok fazla geziyor. Avcının verdiği zararın iki – üç katı zarar veriyorlar. Yaban domuzlarını avlamakla bitirmek mümkün değil. Sorun bir şekilde önlenmelidir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.