Son Dakika

• No Posts Found

BALIKÇILARA ÖRĞÜTLENME EĞİTİMİ VERİLDİ

İsmail Eravcı
Özellikle Söke ve Didim’de balıkçılıkla iştigal eden vatandaş sayısı bir hayli fazla. Doğanbey, Tuzburgazı, Atburgazı, Serçin, Yeşilköy gibi yerleşim yerlerinde yaşayanların yarısı balıkçılık ile geçimlerini sağlıyor. Bunun yanında Didim’de de yine pek çok ailenin geçim kaynağını oluşturuyor. Balıkçılıkla uğraşanlar bireysel balıkçılıktan daha çok kooperatifleşerek mesleklerini sürdürmeye çalışıyor.
Söke’de Doğanbey – Atburgazı Su Ürünleri Kooperatifi ve Serçin Su ürünleri Kooperatifleri aktif olarak çalışırken, Yeşilköy Su Ürünleri Kooperatifi ise aktif olarak çalışmıyor. Özellikle Azap Gölündeki sıkıntılar nedeniyle kooperatif bir süre önce kapanmıştı. Doğanbey – Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi Karina Bölgesinde faaliyet gösterirken, Serçin Su Ürünleri Kooperatifi ise Bafa Gölünde balıkçılık faaliyetlerini yürütüyor.
Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün, Bakanlık sorumluluk alanında bulunan balıkçılık ve su ürünleri üretici kooperatif ve üretici birliklerine yönelik olarak, “Avrupa Birliğinin Ortak Balıkçılık Politikasının Ortak Piyasa Düzeninde Balıkçılık ve Su Ürünleri Üretici Örgütlerinin Rolleri ve Önemi” konusunda, Bakanlık personeli ve İspanya’dan gelen bir heyetin katılımı ile eğitim verildiği bilgisi verildi.
Söke TAYEM’ de düzenlenen farkındalık eğitim toplantısına Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nün yanı sıra Didim Tarım Orman Müdürlüğü yetkililerinin de katıldıkları belirtildi. Balıkçılıkta örgütlenmenin öneminin anlatıldığı belirtilirken, bu arada toplantıya katılanların soruları da cevaplandırıldı. Doğanbey Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi ilgilileri eğitim toplantısının oldukça faydalı geçtiğini belirterek, bu tür toplantıların devam etmesi temennisinde bulundular.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.