Son Dakika

• No Posts Found

YABANCI: SADECE MESLEKİ DEĞİL, SÖKE’NİN SORUNLARI İLE DE ALAKALI OLACAĞIZ

İsmail Eravcı
Geçtiğimiz günlerde Aydın Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Söke Temsilciliğine getirilen SÖGİAD 14. Dönem başkanı Mehmet Yabancı, Söke’nin ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu belirterek, özellikle primlerin bir bölümünün ödenmemesi nedeniyle zaten sıkıntılı olan ilçe ekonomisinin daha da sıkıntılı olduğunu söyledi. Turizme rağmen yaz aylarında görülen ekonomik daralmanın endişe verici olduğunu söyleyen Yabancı, yatırımları teşvik edici kredilerin verilmesini istedi.
Göreve yeni geldiklerini söyleyen Aydın SMMMO Söke Temsilcisi Mehmet Yabancı “Bizim öncelikli hedefimiz meslek mensuplarımızın sorunlarını çözmek, onları dile getirmek. Ülkemizde en fazla mevzuatın değiştiği meslek örgütüyüz. Bunlara uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bu değişikliklerle beraber, bu değişiklikleri gerekli seminer ve toplantılar organize ederek duyurmamız gerekiyor. Bunları sağlamaya çalışacağız. Büyük bir camiayız. Aydında 1000’e yakın, Söke’de de 106 meslek mensubumuz var. Böyle büyük bir gruba yöneticilik yapmak başlı başına bir görev. Bunlarla birlikte sorunlarda olacaktır. Özellikle haksız rekabeti önleyen, meslektaşlar arasında sorun varsa, onları çözmek ve arkadaşlar arasında gerekli uyumu, iletişimi, diyaloğu sağlamak öncelikli hedeflerimiz.
Bunun yanında yaşamış olduğumuz bu kentin sorunlarıyla alakalı olmam ve bunlarla ilgili çözüm önerileri sunmak. Ekonomi son dönemlerde maalesef yine daralma var. 2.6 civarında bir daralma söz konusu. Ekonomik olarak bu hissiyatı bizler görüyoruz. Ekonomide maalesef bir daralma var. Daha önceki dönemlerde gördüğümüzde yani dönemsel olarak bazı sektörler iyi durumda, bazı sektörler kötü durumda olabiliyordu. Piyasa kendini bir şekilde dengeliyordu. Ama geldiğimiz noktada herkeste bir şikayet olduğu, ekonomik olarak paranın dönmediği bir durum. Yaz aylarında turizm olmasına rağmen piyasa biraz daha daralmış durumda.
Söke’deki soruna baktığımızda ilçenin ekonomisi tarıma dayalı ekonomi var. Bu ekonominin pamuk ayağı ile birlikte primlerin yüzde 70’inin yatması, geri kalan yüzde 30’un henüz yatmaması piyasayı biraz daha darlaştırmış durumda. Faizlerin yüksekliği ciddi anlamda yatırımcıları etkilemiş durumda, yatırım yapılmıyor. Parası olan da yatırım yapmıyor. Faizler yüksek seyrettiği müddetçe yatırım yapmayacak ve parasını banka da değerlendirip, faiz getirisiyle para kazanmayı düşünüyor. Bu durum ülke için doğru bir şey değil. Öyle olunca gelirin azaldığı, harcamaların arttığı bir dönemde doğal olarak 70 milyar TL’yi aşan bir bütçe açığımız söz konusu. Bununla ilgili devletimizden bir an önce faizlerin indirilmesi yönünde, işadamlarına yatırımları teşvik edici yönde KOSGEB tarzı teşvik kredilerinin sağlanmasıyla aşılacaktır. Güven ortamının tekrar sağlanması halinde dış yatırımların olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.