Son Dakika

• No Posts Found

ÖZ: ZARARLI BAKIMINDAN SON YILLARIN EN İYİ SEZONUNU YAŞIYORUZ

İsmail Eravcı
Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliği yönetim kurulu üyesi Mustafa Ali Öz, Söke Ovası’nda bu sene sürdürülebilir bir pamuk üretiminin devam etmesinde en büyük etkenin geçen yılki kadar zararlının olmamasından kaynaklandığını söyledi. Mustafa Ali Öz, üreticinin geçen yıl ki kadar ilaç atmış olsaydı bu sene hasadı görmesinin mümkün olamayacağını iddia etti.
Mustafa Ali Öz yaptığı açıklamada “Allah bu sene üreticilere yardım etti. Sezon çok iyi geçiyor diyebilirim. Geçtiğimiz yıl Söke Ovası’nda müthiş bir zirai ilaç kullanılmıştı. Özellikle sezon başında kök hastalıklarına karşı mücadele vermiştik. Ardından kırmızı örümcek, kırmızı örümceğin bir türü olan Avrupa örümceği ve ballık nedeniyle haftada bir ilaçlama yapılmıştı. Geçen yıl açıkçası zirai ilaç firmalarına çalıştık. Zirai ilaç masraflarımız çok yükselmişti. Bu sezon ise daha az pamuk zararlıları ile mücadele ediyoruz. Şu anda sadece yeşil kurt ve yaprak kurdu var. Bunlarda çok fazla değil. Yani geçen yıl kullandığımız zirai ilacın yarısından daha azını kullanıyoruz. Bu da üreticiye biraz olsun rahatlatıyor.
Bu pamuk üretim maliyetinin düştüğü anlamına gelmesin. Örneğin geçen yıl 50 TL. olan bir kutu zirai ilacın fiyatı 100 TL’ye kadar yükseldi. Aynı şekilde gübre, tohum ve mazot fiyatları da yükseldi. Sadece bu sene daha az ilaç kullandık. Şu dönemde Söke Ovasında fazla sıkıntı yok. Her şey normal gidiyor. Sulamada sıkıntı yok. Ancak bütün bunların yanında 2019 yılında tarımsal üretime verilecek destek miktarları henüz açıklanmadı. Bu belirsizlik üreticiyi tedirgin ediyor. Pamuğa verilecek olan prim miktarının 1.25 TL olmasını istiyoruz. Söke Ovasında 1 kg. pamuğun üretim maliyeti 5 TL’ye yaklaştı. Eğer geçen yıl ki gibi ilaç kullansaydık bu rakam 6 TL’nin üzerine çıkardı” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.