Son Dakika

• No Posts Found

SICAK HAVALARDA SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI

Sıcak havaların oldukça hakim olduğu bu günler sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Doğru beslenme ile ise konforlu bir yaz geçirmek mümkün. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının yaz aylarında beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

1) YETERLİ SIVI ALMAYA
ÖZEN GÖSTERİN.
Sıcak havalarda terlemenin de artmasıyla birlikte vücudun su ihtiyacı da artıyor. Her birey kilosu başına 30 ml su içmeli buda ortalama 2.5-3 litreye tekabül ediyor. Dışarıda bulunduğunuz sürece yanınızda su taşımayı ihmal etmeyin. Suyun yanı sıra çay, kahve, sade maden suyu, meyve ve bitki çayları, ayran, kefir gibi içecekler de tercih edebilirsiniz. Ancak bunların su yerine geçmediğini hatırlatmakta fayda var.

2) SIVI İÇERİĞİ YÜKSEK SEBZE
VE MEYVELERİ TERCİH EDİN.
Bol bol yeşil sebzeler; marul, maydanoz, roka, salatalık, kabak, semiz otu, domates, patlıcan, ıspanak tercih edin. Meyvelerdense; karpuz, çilek, kiraz, erik, üzüm zengin sıvı içeriğine sahiptir.

3) YOĞURT İLE ÖĞÜN YAPIN. Özellikle sıcak havalarda iştahlar kapanabiliyor, çoğu zaman öğle yemeği, ara öğün gibi öğünler atlanabiliyor. Yoğurdu isterseniz meyve, kuru yemiş, yulaf, tarçın ile tatlı olarak, isterseniz; salatalık, semizotu ile tercih edebilirsiniz.

4) POSALI GIDALARI ARTTIRIN. Kalp damar hastalıklarından korunmak ve sağlıklı bağırsaklara kavuşmak için posa yani lif içeriği yüksek besinlerden faydalanın. Bol bol sebze yemekleri, yeşil yapraklı salatalar, nohut, fasülye, barbunya, mercimek gibi kurubaklagilleri sofranızdan eksik etmeyin.

5) SERİNLEMEK İÇİN GAZLI VE ŞEKERLİ İÇECEKLERE YÖNELMEYİN.
Gazlı içecekler ve meyve suları hem içerdiği katkı maddelerinden hem de aşırı şekerden dolayı vücudumuza müthiş zarar verir, lütfen ferahlamak için bu tuzağa düşmeyin.

6) HAZIR DONDURMALARDAN UZAK DURUN.
Biliyorum yaz ayları dondurmasız olmaz ancak burada tercih edilecek dondurma çok önemli. Hazır paketli halde satılan dondurmalar hem çok kalorili hem de margarin ve katkı maddeleriyle doludur. Dondurmanızı güvendiğiniz bir dondurmacıdan açık olarak alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.