Son Dakika

• No Posts Found

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİLER

İsmail Eravcı
İş Sağlığı ve güvenliğine genel bakış ve güvenlik kültürü konusunda İlçe Genişletilmiş Güvenlik toplantısında bilgilendirmelerde bulunan Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği uzmanı Erdemir Kutluay, iş sağlığı ve güvenliğinin amacı iş kazaları ve meslek hastalıklarını incelemek olup meslek hastalıklarını tamamen ortadan kaldırmak ve iş kazalarını önlenebildiği kadar önlemek olarak açıkladı.
Erdemir Kutluay konunun tarihçesini açıklayarak başladığı sunumunda “631 sayılı iş ve işçi sağlığı konusunda bilgi vermek istiyorum. İş Sağlığı ve Güvenliği temel prensibi organizasyonlardır. Organizasyonların olmazsa olmazı da insanlardır. İş sağlığı ve güvenliğinin gelişine baktığımızda hepimizin çok iyi bildiği bir isim var. Hipokrat. Hipokrat milattan önce 460 yılları ile 370 yılları arasında kurşunun zehirli olduğunun bulunmasıyla beraber iş ve insan sağlığı bizim çalışma hayatımıza girdi. Endüstri devrimi 1800’lü yıllarda olduğu için bu yıllara kadar kaldı” dedi.
Türkiye’deki gelişmeleri de anlatan Erdemir “Ülkemiz 1919 yılında kurulan İLO sözleşmesine 1932 yılında katılmıştır. 1945 yılında SSK dediğimiz sosyal güvenlik kurumu kurulmuş ve 1935 yılında Aile ve Sosyal Güvenlik bakanlığı kurulmuştur. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsam olarak kamu ve özel sektör ayırımı yapmaksızın bütün çalışanları kapsar. İnsanların aklında sadece ve sadece iş sağlığı güvenliği denince özel sektör akla gelir. Artık özel sektör, kamu sektörü diye bir ayrım yok. Herkes iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altına giriyor. Bu kanun kapsamında meslek grupları az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli diye 3 gruba ayrılıyor.
Çalışan sayısı az tehlikeli işyerlerinde 1000 kişi ve üzerinde ise o işyeri bir tane uzmanı bünyesinde bulundurmak zorundadır. Tehlikeli sınıfta ise 500 kişi, çok tehlikeli yerlerde ise 250 kişiye karşı bir tane uzman bulundurmak durumundadır” dedi.
İş kazasının kapsadığı alanlar ve Mesleki eğitim alma zorunluluğu konularında da bilgiler veren Kutluay, yeterlilik belgesi olan kişilerin işe alınması, yenileme eğitimleri konusunda da bilgiler vererek “Eğitimler çok tehlikeli sınıfında 16 saat, tehlikeli sınıfında 12 saat, az tehlikeli sınıfındaki işlerde ise 8 saat olarak yapılır. Bu eğitimler 3 yıl geçerlidir. İş sağlığı ve güvenliğinin amacı iş kazaları ve meslek hastalıklarını incelemek olup meslek hastalıklarını tamamen ortadan kaldırmak ve iş kazalarını önlenebildiği kadar önlemek. Meslek hastalıkları çalışma ortamı ile ilgilidir. Yüzde 100 önlenebilir ancak iş kazaları yüzde 98 önlenebilir. Yüzde 100 önlenemez. Kazaların yüzde 88’ini insan yapar, yüzde 10’u mekanik hatadan, yüzde 2’side insanın doğa karşısındaki zayıflığından kaynaklanır. Siz istediğiniz kadar önlem ve tedbir alın bir deprem olduğunda yapacağınız hiçbir şey yoktur. Devlet yasa ve kanunu çıkarmak ve denetlemekle hükümlüdür. İşçi bu talimatları uyarak düzenli şekilde çalışır” dedi.


İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.