Son Dakika

• No Posts Found

UZMANDAN UYARI: “KURBAN BAYRAMINDA YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN”

Diyetisyen Hafize Kovancı:
Etleri pişirme yöntemi olarak kızartma, kavurma, mangalda pişirme gibi yöntemlerin tercih edilmemesi gerekiyor, etlerin ızgara veya fırında veya haşlama olarak pişirilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır.

İsmail Eravcı
Diyetisyen Hafize Kovancı: Etleri pişirme yöntemi olarak kızartma, kavurma, mangalda pişirme gibi yöntemlerin tercih edilmemesi gerekiyor, etlerin ızgara veya fırında veya haşlama olarak pişirilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır.
Gazeteniz Yeni Söke Yazarlarından Diyetisyen Hafize Kovancı, kurban Bayramı nedeniyle aşırı et tüketiminin yaşanacağını belirterek, uyarılarda bulundu. Toplumumuzun damak tadı nedeniyle öncelikli olarak eti kızartma, kavurma ve mangalda pişirerek tükettiğini söyleyen Kovancı, etlerin ızgara, fırında veya haşlama olarak tüketilmesi önerisinde bulundu.
Mangal, kızartma kavuşma gibi pişirme yöntemlerinin etlerin besin kaybının yasıra sindirim problemleri de yaratabileceği uyarısında bulunan Hafize Kovancı “ Kurban bayramında ailelerin bir araya gelmesiyle besin çeşitliliği artıyor. Aşırı et tüketiminin yanında uygulanan et pişirme teknikleri de büyük önem taşıyor. Etleri pişirme yöntemi olarak kızartma, kavurma, mangalda pişirme gibi yöntemlerin tercih edilmemesi gerekiyor. Bu tarz pişirmeler; etlerin besin kaybı yaşamasına, sindirim problemleri oluşturmasına ve fazla miktarda yağ tüketilmesine sebebiyet vermektedir. Etlerin ızgara veya fırında veya haşlama olarak pişirilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır. Etler, kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmelidir, yüksek ateşte pişirilen bir etin dışı yanacak içi ise çiğ kalacaktır. Eti hazırlarken görünür yağların ayıklanması ve pişirme sırasında ilave yağ eklenmemesi kilo kontrolü açısından önemlidir.

KESİLEN ETLERİ
AYNI GÜN TÜKETMEYİN
Kesilen etlerin aynı gün tüketilmesi, kişiye ciddi anlamda sindirim problemleri ve hazımsızlık yaratır. Özellikle mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin kesimden en az 24 saat sonra eti tüketmeleri çok önemli. Bunun yanı sıra sakatat etlerini tercih etmemekte fayda var. Yüksek kolesterol içeren sakatatlar özellikle kalp damar sağlığını olumsuz etkiliyor.
Kırmızı et demir içeriği çok zengin bir besindir. Vücuttaki biyoyararlılığını arttırmak için yanında mutlaka bol yeşillikli, limonlu salata tüketin. Etin yanında içilen ayran ise demir emilimini olumsuz etkilemektedir.

KİLO ALMANIZI ENGELLEYECEK
Bayram sürecinde tüketilen etlerin yanına pilav, makarna, sarma gibi besinler yerine ızgara sebzeler, zeytinyağlı sebze yemekleri, salatalar tercih etmeniz bayram boyunca istenmeyen kilo alımını engelleyecektir. Gün içerisinde en az iki buçuk litre su tüketmeyi ve gün boyu yürüyüşler yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Herkese keyifli bir bayram diliyorum” dedi—

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.