Son Dakika

• No Posts Found

YETİŞTİCİ ALICI BEKLİYOR, AMA ALAN YOK

İsmail Eravcı
Kurban Bayramı öncesinde fiyatlardan hem üretici, hem de tüketici dertli. Söke Hayvan Pazarı’nda geçen yıla göre kurbanlık hayvan sayısının az olmasına rağmen fiyatların geçen yıl ile aynı olduğu bilgisi verildi. Dün hayvan pazarında görüştüğümüz yetiştiriciler Kurban Bayramına 1 günlük bir süre kalmasına rağmen alıcı olmadığından dert yandılar.
Geçen yıla göre Söke Hayvan Pazarında hayvan sayısının yüzde 10 daha az olduğunu dikkat çeken üreticiler, fiyatların geçen yıl ile aynı olduğunu söylediler. Koç fiyatlarının 1200 TL. ile 2500 TL. arasında değiştiğini, kg. fiyatı olarak da 25 TL. ile 30 TL. arasında değiştiğini söylediler. Bunun yanında büyükbaş hayvanlarda ise karkas et kg’ının 30 TL. civarında olduğu bilgisi verilirken bu rakamın kasap fiyatı olduğu bilgisi verildi.
1980 yılından beri Afyon’dan Söke’ye kurbanlık getirdiğini söyleyen yetiştiricilerden Halil Şahin “39 yıldır Söke’ye geliyorum. Söke Çayında yıllarca kurbanlık sattım. O yıllarda Söke’nin ağaları 10-15 tane kurbanlığı alır, bayram sabahı kesip vatandaşa dağıtırlardı. O günleri arıyorum. Bugün ise burada alıcı bekliyoruz. Bugün arefe öncesi bir gün. Bakın pazarda hiç kimse yok. Burada gördüğünüz insanların çoğu yetiştiriciler. Mal satıyoruz ancak istediğimiz gibi değil. İştahlı alıcı yok. Beklentimiz emekli ikramiyeleriydi. Şuana kadar bundan da umudumuzu bulamadık. Yani kurban satışları çok durgun. İlk defa Söke hayvan pazarında böyle bir durgunlukla karşılaşıyoruz. Halkın alım gücü yok” dedi.
Söke Güneyyaka Mahallesinden yetiştirici Deniz Hayta, kurbanlık danaları satmak için fiyatları aşağıya çektiklerini belirterek “gibi dana kesenler gruplar oluşturuyorlar. Bir danayı 7 kişi dahi kesebiliyor. Şu anda kasaplara kesim olarak verdiğ3imizde karkas etin kg’ına 30 TL’den satıyoruz. Bu sene kurbanlık dana fiyatlarında da fiyat değişmiyor. 30 TL’den satıyoruz. 1 torba yem 90 TL oldu. Geçen yıl 60 TL. idi. Sıkıntı büyük. Tüm beklentimiz arife günü. İnşallah arife günü satarız. Çünkü bundan sonrası hep keseden yiyecek. Durması büyük zarar. Alıcı bekliyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.