Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE TİCARET BORSASINA HVI PAMUK ANALİZ CİHAZI KAZANDIRILDI

Meryem Yavaşoğlu
Ticaret Bakanlığı’na ait maddi değeri yüksek olan ve analiz sonuçlarında güvenilirlik sağlayan HVI Cihazının Söke Ticaret Borsasına kazandırıldığı bilgisi verilerek, cihazın kazandırılmasında katkıları olan Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konuyla ilgili açıklamada bulunan Söke Ticaret Borsası yönetim kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel “Söke Ticaret Borsası yönetimi olarak her zaman Söke’mizin gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmeye çabalıyoruz. Bilindiği üzere; Türkiye’deki pamuk üretiminin yaklaşık %12 si; Ege Bölgesi’ndeki pamuk üretiminin ise %47-54 arası Söke Ovası’nda üretilmektedir. Bu üreticilerin ürettikleri ürünün değerini ölçebilmesi, değerinden satışını yapabilmesi ve emeklerinin karşılığını alabilmesi için HVI Pamuk Analiz Cihazı ile yapılan analizler hayati önem taşımaktadır.
Ticaret Bakanlığı’na ait maddi değeri yüksek olan ve analiz sonuçlarında güvenilirlik sağlayan HVI Cihazının borsamıza kazandırılması için Bakanlıkla ve bağlı olduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile gerekli görüşmeler, ziyaretler ve yazışmalar sonrasında başarılı sonuca ulaştık. Başta Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN ve TOBB Başkanımızı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. Bu sayede yeni sezonda değerli üyelerimiz ile Söke ve bölgeye daha iyi, daha modern ve daha kaliteli hizmet sunacağız.
Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile Borsamız arasında İmzalanan protokol ile HVI Cihazı borsamıza kazandırıldı. 27.08.2019 tarihinde Ankara’da Ticaret Bakanlığına yaptığımız ziyaretlerimizde protokolümüzü imzalayarak Bakan Yardımcısı Özel Kalem Müdürü Sayın Mehmet ÖZBOLAT ve Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Vekili Hakkı Karabörklü’ye teşekkürlerimizi ilettik. Kendileri de cihazın Söke’ye kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek Sökemize selamlarını ilettiler.
Yeni cihazımız pamuk kalitesini, lif uzunluğunu/gücünü, mikroner değerini (incelik ölçüsü), renk sınıfı, kısa lif içeriği, çöp dağılımı ve diğer faktörler açısından birçok analiz yapma imkânına sahiptir. Pamuğun sınıflandırılması ve bu ölçümleri içeren test makinesi verileri üreticimiz ve borsamız için çok önemlidir. Yeni sezondan itibaren kullanacağımız test makinesi cihazı çiftçilerimiz için hayırlı olsun” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.