Son Dakika

• No Posts Found

ROMANYA ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

Dış İşleri Bakanlığı v e Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında; Kuşadası Belediyesi ile Romanya’nın Sinaia Belediyesi, KODER ve ATRO işbirliğiyle hazırlanan, Sürdürülebilir Turizm ve Şehirden Şehire İşbirliği Eğitim Programı 25 – 29 Ağustos 2019 toplantıları, Romanya’nın Sinaia ve Cluj Napoca şehirlerinde yapıldı.
Etkinliğe proje ortakları; Kuşadası Belediyesi, KODER, ATRO ve proje destekçileri ADÜ Turizm Fakültesi, Kuşadası Ticaret Odası, Türsab Kuşadası BTK, KUŞAKK ve EKODOSD temsilcileri katıldı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Sinaia Belediye Başkanı Vlad Oprea tarafından yapılan açılış konuşmalarından sonra eğitim programlarına geçildi. Şehir Eşleştirme Uzmanı Dr. Duygu Dalgıç Uyar tarafından, Şehirden Şehire İşbirliği Eğitimi, ADÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Tanrısevdi tarafından, Sürdürülebilir turizm, Serdar Nizamoğlu tarafından Swot Analizi eğitimleri, Kuşadası’ndan ve Sinaia’dan gelen katılımcılarla birlikte yapıldı.
Transilvanya’nın başkenti ve Romanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Cluj-Napoca’nın belediye binasında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıdan sonra Cluj – Napoca turizm uzmanının anlatımıyla bir şehir turu yapıldı. Bucegi Milli Parkı gibi doğal alanlar ve Peleş Sarayı gibi pekçok tarihi alan ve müzeler ziyaret edildi.
Konuyla ilgili EKODOSD tarafından verilen bilgide “Sinaia, yanıbaşındaki Bucegi Milli Parkı’nın etkisiyle, adeta milli parkın içindeymiş gibi doğal peyzajını tamamen korumuş, insana huzur veren parkları ve kent peyzajıyla mükemmel bir bütünlük oluşturmuş. Sinaia belediye başkan yardımcısının anlatımıyla; kentin bugünkü halini yaratabilmek için, 5 yıl sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını, bu süreç içinde vatandaşlarının ve kente gelen ziyaretçilerden çok şikayet aldıklarını, ancak şimdi çok memnun olduklarını belirtti. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla vatandaşlar tarafından dijital ortamda her türlü çalışmaların izlendiğini söyledi. Sinaia’daki binalara bakıldığında, birkaç bina haricinde hemen hepsinin mimarisinin mükemmel bir şekilde tasarlandığını ve gelenlerin hayranlıkla fotoğraf çektiği yapılar yarattıkları görüldü. Çöp konteynerlerinin geri dönüşüme uygun şekilde her köşeye konulduğu, ancak vatandaşların bu konuda biraz daha bilinçlenmeleri için çalışma yaptıkları belirtildi. Kentin yanından başlayan ormanlık alan içinde küçük yürüyüş yolları ve dağ bisikleti yapılabilecek alanların olduğu görüldü.
Kentte en büyük eksikliğin deneyimli, yetişmiş ve yabancı dil bilen elemanın azlığı olduğu yaşayarak görüldü.
Kışın kayak turizmi, yazın trekking, dağ bisikleti, manzara izleme ve foto safari gibi etkinliklerin yapıldığı Sinaia’da turizm 12 aya yayılmış olduğu görüldü. Sinaia ve Cluj-Napoca’daki yetkililer; sürdürülebilir turizmde en önemli unsurun doğa ve çevrenin korunması, koruyarak kullanılması ve bu sayede gelecek nesillere ulaştırılması yönünde vurgu yaptılar.
Her iki şehrin katılımcıları Kuşadası’nı çok sevdiklerini, içlerinden birçoğunun defalarca ziyaret ettiklerini, Kuşadalıların misafirperver olduğunu, THY’larından da İzmir’e de direkt uçuş koymalarını rica ettiler.
Biz de Sinaia’da bulunan Bucegi Milli Parkı ve Kuşadası Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nı sürdürülebilir turizm konusunda bir proje yapabilmek için, Eco Romania derneği ve Cluj – Napoca’da 1920 yılında kurulan Yarasa Koruma derneğiyle görüşmeler yapacağız” denildi. Haber Merkezi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.