Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE SERVİS ARAÇLARINA 54,7 BİN TL CEZA KESİLDİ

İsmail Eravcı-
Söke İlçe Genişletilmiş Güvenlik Toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda katılımcılara okulların açılmasının yaklaşması nedeniyle okul servis araçları konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu sunumun sonunda verilerin sevindirici olmadığını belirterek, servis aracı sürücülerinin kemer takmamaları ve hareket halinde cep telefonu ile konuşmalarının af edilemeyeceğini söyledi.
Genişletilmiş İlçe Güvenlik toplantısına Söke Garnizon Komutanı Albay Hasan İhsan Kızgınçelik, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erkin Turğut, İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve mahalle Muhtarları katıldılar.
Toplantının başında kısa bir açış konuşması yapan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu “Eğitim öğretim yılı başlıyor olmasını da dikkate alarak alınması gereken tedbirler noktasında bir öneri olursa bunu almak isteriz. Geçtiğimiz yılların tecrübesi, birikimini değerlendirmek lazım. Bizim görmediğimiz, göremediğimiz, bilemediğimiz hususlar olur ise bu hususlarda sizlerin uyarısını alırız. Bizde keyifle bunları yerine getirmeye çalışırız” dedi.
“Öğrenci taşıyan servis şoförü saygılı, sorumlu, güvenli sürücülüğün yanısıra yapmış olduğu işin pedegolojik arka planına bilendir” diyerek söze başlayan Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği personeli Polis memuru Gürsoy Çelik, okul servislerinde aranacak şartlar ve taşıma hükümlülüğü konusunda da açıklamalarda bulundu. Gürsoy Çelik sunumunda “Okul taşıtlarının sağlanması gereken şartlar, işletenin sorumluluğu, şoför ve rehber personelin sorumluluğu vardır. Okul servis araçlarının arkasında okul taşıtı yazısı istenen şartlarda olmalıdır. Okul servis araçlarının arkasında öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalıdır ve lamba yakıldığında üzerinde dur yazısı bulunmalıdır. Araçların kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya şoför tarafından kapatılabilecek mekanikte olabilir. Öğrencilerin oturarak rahat bir yolculuk yapmaları sağlanmalı, servis hizmeti sırasında başka yolcu alınmamalıdır. Rehber personel bulundurulmalıdır. Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalıdır. Taşıtlarda servis sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmamalıdır. Servis araçlarında mutlaka özel izin belgesi bulunmalıdır.
İlçemizde faaliyet gösteren okul servis araçlarına yönelik olarak 2018-2019 Eğitim öğretim yılı başında Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü, Söke İlçe Jandarma Komutanlığı ve Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personelince oluşturulan komisyon tarafından kontroller yapılmıştır.

POLİS SORUMLULUK
ALANINDAKİ SERVİSLERE
34 BİN 114 TL. CEZA
İlçemiz Polis sorumluluk alanında okul servis taşımacılığı yapan 3 firma ve şahıslara ait toplam 72 adet okul servis aracı bulunmaktadır. İlçemizde polis sorumluluk alanında servis taşımacılığı yapan bu araçlara yönelik 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Söke Trafik Denetleme Büro Amirliği olarak yapılan denetimlerde toplam 743 okul servisi aracı sorgulaması yapıldı. Bu sorgulamalar esnasında eksiği bulunan araçlardan emniyet kemeri takmayan 45 araç sürücüsüne 4 bin 960 lira, fenni muayenesi olmayan 8 araca 1880 TL., araç hareket halinde iken cep telefonu ile konuşma yapan 31 sürücüye 8 bin 225 TL ve aynı zamanda hız ihlalinde bulunan 9 araca 2 bin 115 TL. ayrıca amaç dışı araç kullanmaktan 17 araca 17 bin 34 TL. toplamda 34 bin 114 TL. cezai işlem uygulanmıştır.

JANDARMA SORUMLULUK
ALANINDAKİ SERVİSLERE
20 BİN 604 TL CEZA
İlçemizde Jandarma sorumluluk alanında okul servis taşımacılığı yapan toplam 55 adet okul servis aracı bulunmaktadır. İlçemizde jandarma sorumluluk alanında servis taşımacılığı yapan bu araçlara yönelik 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Söke İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan denetimlerde toplam 301 okul servisi aracı sorgulaması yapıldı. Bu sorgulamalar esnasında eksiği bulunan araçlardan emniyet kemeri takmayan 8 araç sürücüsüne 864 TL, fenni muayenesi olmayan 33 araca 7755 TL., okul taşıtları ve karayolları servis yönetmeliğine uymayan 44 araç sürücüsüne 10 bin 340 TL, hız ihlalinde bulunan 7 araç sürücüsüne 645 TL. toplamda 20 bin 604 TL. cezai işlem uygulanmıştır” dedi.
BU SENE DENETİMLER DAHA DA
SIKLAŞTIRILACAK
Sunum sonunda açıklamalarda bulunan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “Emniyet bölgemizde toplam 72 servis aracı var. Bunun 45 tanesi emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamaktan cezai işlem görmüş ayrıca 35 tanede cep telefonu ile konuşurken ceza görmüş. Bu yüksek bir rakam. Yarısı cep telefonu ile konuşurken, yarısından çok daha fazlası da emniyet kemeri takmadığından cezai işlem görmüş. Demekki denetimlerin artırılması gerekiyor. Yine jandarma bölgesinde 55 tane servis var. 8 tanesi emniyet kemeri takmıyor, kullanmıyor. 44 tanesi yönetmeliğe uymuyor. 33 tanesinin muayenesi yapılmamış. Allah korusun bu araçlardan birinin başına bir iş gelir çocuklarımızdan birisine ne biz denetledik diye kendimizi kurtarabiliriz ne de onların bu işten kurtulma şansı var. Kooperatif bazlı yapılan servis taşımacılığında sürücülere eğitim verelim. Bu arada öfke kontrolü eğitimi de verelim. Bu servis araçlarının hepsini denetliyoruz ama Milli Eğitimin ihale verdiği servis araçları a’dan z’ye, iğneden ipliğe daha çok denetliyoruz. Hepsi hedefimiz ama bizim ihale verdiğimiz kişilerde hiçbir eksikliğe tahammülüm yok” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.