Son Dakika

• No Posts Found

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ TOPLANTISI YAPILDI

Ali Nalbantoğlu: Bu tarıma dayalı yatırım konularında çeşit çok, her türlü konuya destek veriyoruz. Tütün hariç her türlü tarımsal ürünün işlenmesine yüzde 50 destek veriyoruz. Alt limit 50 bin TL, üst limit 2,5 milyon TL.dir. Son başvuru tarihi 30 Eylüldür.

İsmail Eravcı- ÖZEL
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi programı 13. Etap bilgilendirme toplantısı dün saat 14.45’te Söke Ziraat Odasında yapıldı. Toplantıda Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi konusunda bilgiler verilirken son başvuru tarihi 30 Eylül 2019 olarak açıklandı.
Toplantıya Aydın Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme şube müdürü Yakup Ezber, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, Ziraat Odası yönetim kurulu başkan vekili Hasan Gök ve üreticiler katıldı.
Toplantının başında kısa bir açış konuşması yapan Tarım Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yakup Ezber “Kırsal kalkınma destekleri aynı zamanda istihdama katkı sağlayacaktır. Bir zeytinyağı işletmesi yaptınız, orada 15-20 kişinin çalışacağı düşünülüyor. Sadece bu desteği verdiğimiz üreticimize, aynı zamanda üretilen malın kalitesi artsın, verimliliği artsın, alt yapısı iyileşsin, birkaç kişide orada istihdam etmek zorunda kalsın. Böylece hem ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olacak, hem de istihdama katkı sunmuş olacak. Detaylı bilgileri Ziraat Yüksek Mühendisimiz arkadaşımız verecek. Kendisi Kırsal Kalkınma biriminin proje yürütme sorumlusu. Yıllardır bu proje uygulanıyor. Soracağınız her türlü soruya cevap almanız mümkün” dedi.
Bu konuşmanın ardından sunumu yapan Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Birimi sorumlusu Ali Nalbantoğlu, Söke’nin potansiyel olarak kırsal kalkınma yatırımlarında yatırımcılar için potansiyeli yüksek bir ilçe olduğunu belirterek “İnşallah bu projeye yatırım yüksek olur. Bu desteklerden faydalanma daha yüksek olur. Kırsal alan kelimesi çok geçiyor. Kırsal alan en basit deyimle köylülük yerdir. Bunu biraz daha açarsak üretim etkinlikleri tarıma dayalı olan yani gelir kaynağı tarıma dayalı olan kırsal nüfusun yaşadığı alan. Biz bu alanlarda yaşayanların hayat standartlarını yükseltmek için bu alanlara yatırım çekmeye çalışıyoruz” dedi.
Büyükşehir kanunu uygulanmadan önce nüfusu 20 binin altında olan her yerin kırsal alan içine girdiğini söyleyen Ali Nalbantoğlu “Bu proje 2016 yılında bakanlığım tarafından yüzde 50’si sizden, yüzde 50’si bizden diyerek başladı. Bu proje iki kalemde yapıldı. Birincisi tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve bundan daha önce biten makine ekipman yatırımları vardı. Çiftçilere makine ekipman desteği verildi. Makine ekipman destekleri kaldırılınca sadece fabrika destekleri kaldı. Bunun başvuru şekli sadece büyük fabrikaların formatına uygun olarak başvuru yapılması gerekiyor.
Bizim projelerimiz 3 çeşit oluyor. Birincisi sıfırdan yatırım, yeni tesis, inşaat artı makine ekipman alımı şeklinde oluyor. Siz tarımsal ürün işleyen tesisinizi kuruyorsunuz. Yani birinci kademe tesiste işlemenin bulunması gerekiyor. İkinci konumuz kapasite artırımı ve teknoloji yenileme ve modernizasyon. Mevcut işletmeniz varsa bunun içindeki makine ve ekipmanları yeniliyorsunuz, ilave yapabiliyorsunuz. Üçüncü kısımda tamamlama veya daha önce tesis kurmayı niyetlenmişsiniz, bu tesisin inşaatı yarım veya bitirmişsiniz. Bunu tamamlamaya yönelik destekler veriliyor.
Bu tarıma dayalı yatırım konularında çeşit çok, her türlü konuya destek veriyoruz. Tütün hariç her türlü tarımsal ürünün işlenmesine yüzde 50 destek veriyoruz. Alt limit 50 bin TL, üst limit 2,5 milyon TL.” dedi.
Toplantıda Bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Su ürünleri işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Çelik silo (tarımsal ürünlerin depolanması.), Soğuk hava deposu, Yenilenebilir enerji kullanan seralar, Yenilenebilir enerji üretim tesisi, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımların desteklenmesine yönelik konular ele alındı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.