Son Dakika

• No Posts Found

BEŞPARMAKTA MİLLİ PARK ENDİŞESİ

İsmail Eravcı-
Antik adı Latmos olan Beşparmak dağları gündemden düşmüyor. Bazı çevre örgütlerinin Beşparmak dağlarında açılan Maden ocaklarını bahane ederek bölgenin milli park ilan edilmesi konusundaki çalışmaları Beşparmak dağları eteklerinde kurulan yerleşim yerlerinde endişeyle izleniyor. Geçtiğimiz Salı günü Şehircilik ve Çevre Müdürlüğü’nden gelen ilgililerin inceleme yapmasıyla bu endişe daha da arttı.
Kisir Mahalle Muhtarı Baki Suna, önceki gün Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’nun Söke Muhtarlar Derneğine yaptığı ziyaret sırasında konuyu gündeme getirdi ve nasıl hareket etmeleri gerektiğini sordu. Baki Suna yaptığı açıklamada “Salı günü Şehircilik ve Çevre Müdürlüğünden bazı kişiler mahallemize geldi. Beşparmak Dağlarının Milli Park kapsamına alınması için çevre inceleme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Beşparmak dağları milli park statüsüne alınırsa bölgede yaşayanların durumunun ne olacağı konusunda endişelerimiz var. Bize diyorlar arazilerinizi işleyebilirsiniz. Ancak bölgenin büyük bölümü orman arazisi tapu da yok. Burası milli park ilan edilirse sıkıntılar yaşayacağız gibi geliyor. Ne yapmamız gerektiği konusunda önce sizlerin görüşlerini almak istedik. Bizim ne yapmamız gerekiyor” dedi.
Bunun üzerine Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, çevreci çalışmaların zaman zaman amacından uzaklaştığını belirterek “Kendilerini çevreci olarak adlandıran bazı derneklerin bu konuda amaç dışı çalışıyorlar. Beşparmak dağlarında açılan maden ocaklarını bahane ederek buranın Milli Park kapsamına alınmasını istiyorlar. Bölgede kullandığınız ve önemli bir gelir kaynağı olan çam ağaçları var. Çam ağaçlarından künar elde ediliyor ve sizler için önemli bir geçim kaynağı. Beşparmak dağları Milli Park statüsüne alınırsa siz bu çam ağaçları gelirinden faydalanamazsınız. Milli Park sınırları içinde kalan tapulu arazilerinizde üretim yapabilirsiniz. Çünkü bunlar sizin mülkiyetiniz. Ama çam ağaçlarının tapusu yok. Buralar devletin. Bundan dolayı Beşparmak dağlarında milli park sınırları içinde kalan bölgede tapusuz arazilerde üretim yapamazsınız. Özellikle Köprüalan, Karakaya, Çavdar ve Koçarlı’ya bağlı köylerde tapusuz çam ağaçlarından üretim yapamazsınız. Bölgenin Milli Park ilan edilmesini isteyenlerin elindeki en büyük koz ise Maden Ocaklarının doğaya verdiği zarar. Ancak Beşparmak Dağları Milli Park ilan edilirse bu maden ocakları kapanacak diye bir kural yok. Çünkü bunların elinde uzun süreli ruhsatlar var. Onun için mevcut maden ocakları devam eder ama sadece yenisini açamazlar.
Sizlerin yapması gereken sesinizi yükseltmek. Latmos diyerek gizemli bir bölge izlenimi verilen Beşparmak dağlarının Milli Park ilan edilmesi bölgedeki yerleşim yerleri için yeni sıkıntılar getirecektir. Bunun bilinmesinde fayda var” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.