Son Dakika

• No Posts Found

HALK SAĞLIĞI HAFTASI SÖKE’DE KUTLANDI

İsmail Eravcı
3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan halk sağlığı haftası nedeniyle dün Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü Söke Belediye Meydanında stant açtı. Belediye Meydanında açılan stantta vatandaşların tansiyonları bakıldı, şeker ölçümleri yapıldı. Bunun yanında KETEM taramaları konusunda vatandaşlar bilgilendirildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü standı vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.
Söke İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy yaptığı açıklamada “3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor. Bu haftada Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaların tamamını halka duyurmak ve halka anlatabilmek için standlar kuruyoruz. Bu yıl ki konumuz anne ve çocuk sağlığı. Bu kapsamda bizde Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak stantımızı kurduk. İlçe Sağlık Müdürlüğünün Halk sağlığı ayağındaki anne sütü, gebe bilgilendirme sınıfımız, aşı ve aşı yapılmanın önemi, KETEM biriminin takip ettiği erken teşhis tarama merkezimizin tanıtımı, belli yaş gruplarının kanser taraması yaptırmasıyla ilgili çalışmalarımızı anlatıyoruz. Gebe takip çalışmaları ve gebe bilgilendirme sınıfımızdaki eğitimleri, bulaşıcı hastalıklarla ilgili hepatit A, hepatit B, hepatit C, Kırım Kongo kanamalı ateşi, kene ısırmasıyla ilgili yani tüm genel halk sağlığının baktığı konular halkı bilinçlendirmek, bilgilendirmek için buradayız.
Ekibimiz burada sabahtan itibaren halkın sorunlarıyla kimi, nereye, doğru yönlendireceğini anlattılar. Bu yılın ana konusu anne sütü ve çocuk sağlığı olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim. Burada ilk 6 ay anne sütünün önemini, annenin gebelikte, loğusalıkta karşılaşabileceği sorunlar konularında bilgilendirmede bulunduk.
Amacımız Halk Sağlığı çalışmalarında hastalık oluşmadan önce erken teşhisleri, doğru yere başvurabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Halkımızı doğru yönlendirme çalışması yapıyoruz. Özellikle aile hekimlerinin önemini ve aile hekimlerine başvurmalarını istiyoruz. Herhangi bir sorunları olduğunda aile hekimlerine zaman geçirmeden başvurmalarını istiyoruz. Bu bilgilendirmeler aile hekimliklerinde her zaman var” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.