Son Dakika

• No Posts Found

Söke’de Bir Yıldız Kaydı!(Fuat Umarusman’ın ardından)

Söke’nin yıldız avukatlarından olan Fuat Umarusman’ı 1980 yılında rahmetli avukat Ahmet Güçsav aracılığı ile tanıdım. O yıllarda Çınarlı Kahve yanındaki Aydın Caddesi’ndeki açtığım kitap-kırtasiye dükkanında gördüm.
O yıl, Söke’ye ilk kere fotokopi makinesini ben getirmiştim. Rahmetli Ahmet Güçsav, yanında onun gibi temiz giyimli bir beyefendi ile bir cumartesi günü yanıma geldiler. Avukat Ahmet Güçsav Bey, bana:

 • Tekin Bey, sizinle tanıştırmak üzere arkadaşım ve meslektaşım olan avukat Fuat Umarusman Bey’i getirdim. O gün tanışmıştım Fuat Umarusman Bey ile. O yıllarda Söke’de eksik olan bir “ADLİYE SARAYI” üzerinde konuştuk. Fuat Bey: “-Hocam, şu anda Söke’nin acılen bir “ADLİYE SARAYI”na çok ihtiyatı var. Söke gibi bir büyük ilçe merkezinde bir “ADLİYE SARAYI”nın olmayışı hem biz avukatları ve hem de adliye ile ilişkisi olan insanları sıkıntıya sokmaktadır. Söke’de bir adliye sarayı ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nin kurulması Söke halkı için çok yararlı olacak! Sizden ricam, yazılarınızla bu konuyu dile getirmeniz olacak”
  Bu konuşmadan yıllar sonra “YENİSÖKE” Gazetesi yayına başladı. Ben de bu gazetede yazmaya başladım. “YENİSÖKE” Gazetesi o yıllarda Söke’nin bir çok problemini gündeme getiriyor, kamuoyu yaratıyor problemlere çözüm üretmeye gayret ediyordu. Söke’nin İl olması başta olmak üzere bir çok problemi gündeme getiriyor, çözüm yolları aramaya çalışıyordu. İşte o yıllardan bir yılda Söke’ye Adem Çetiner adında bir Başsavcı geldi. Aydın Caddesi’nde oturuyordu. Cumartesi günleri dükkana gelir çay içer sohbet ederdik. Bir gün Fuat Ağabeyin, isteği olan bu adliye sarayından söz açtık. Bay Savcım Çetiner Bey:
 • Hocam Yazılarınızla bize destek olursanız, ben bu işe başlamaya hazırım. O’na:
 • Sayım Baş Savcım, söz konusu Söke’ye hizmetse gazetemiz de, biz de hazırız.
  Adem Çetiner Bey :
 • Madem öyle “Ya Bismillah” diyerek, bu hayırlı işe başlıyoruz! Ben de gazetenin imtiyaz sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu’na konuyu açtım. Kendisi memnun oldu. Adliye Sarayı ile yapılacak olan her çalışmayı destekledi. Baş savcı Adem Çetiner Bey işi ciddiye aldı. İnşaat başladı. Biz de gazete olarak yardımcı olduk. ve destekledik. Söke bu güzel esere kavuştu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  Avukat Fuat Umarusman1937 yılında Mersin’de doğdu. Ankara Hukuk’tan mezun olduktan sonra, avukatlık yapmaya başladı. Adliye’de yapılan duruşmalarda hep doğrudan yana olmuş, hep mağdurun yanında olmuştu. Rahmetli avukat Ahmet Gücsav bana şöyle bir anısını anlatmıştı:
  Bir duruşmadan sonra yorgunluk çayı içiyorduk. O’na sordum:
 • Duruşma ne oldu? O gülerek:
 • Davayı kaybettik! Adam bana şöyle dedi:
 • Benim müvekkilim haksızdı. Müvekkilim de olsa haksızdan yana olup, mağdurun ezilmesine destek olamam! Bu benim hukuk ve adalet anlayışımla bağdaşmaz! Davayı kaybettim ama adalet ve hukukun kazanmasını sağladım. Bu benim vicdanım için en doğrusu idi. Avukat Ahmet Güçsav konuşmasını şöyle sürdürdü:
 • Tekin Bey, bizler hep haktan doğrudan yana olduk. Haksız olan müvekkilimiz olsa bile biz hep hakılının yanında olduk ve daima iyilerin kazanması için çalıştık. Kendi çıkarlarımızı hep arka plana atarak “Hukukun üstünlüğü” prensibine uygun çalıştık. Arkadaşım ve meslektaşım Fuat Bey de böyle bir avukattı ve kişilik sahibi idi. Ahmet Bey onun için “Söke’nin Yıldız avukatı” diyordu. Bu nedenle yazımın başlığını “Söke’den Bir Yıldız Kaydı” koydum.
  Herkesin savunma hakkı vardır! İnsanlar, bu haklarını avukatlar aracılığı ile yaparlar. İyi avukatlar, sadece müvekkillerini değil, haksız yere mağdur duruma düşürülmüş insanları da savunurlar. İddia makamının delilsiz suçlamalarına karşı çıkar ve mahkemenin doğru karar vermesine yardımcı olurlar.
  Fuat Ağabey, Söke’de başta Kızılay olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşta fahri görevler yapmış, yararlı bir büyüğümüzdü. Ölümüne herkes gibi ben de üzüldüm. Ama o gün gelecek! Ondan kaçmak asla olamaz! Daima iyiler kazanır, kötüler kaybeder.
  Acılı ailesine, eşi necmiye Hanım’a, kızı İclal Hanım’a, damadı Halıl Bey’e ve diğer yakınlarına adliyedeki meslektaşlarına gazetemiz olarak başsağlığı diler ve acılarını paylaşırken merhuma da yüce Allah’tan rahmet dileriz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.