Son Dakika

• No Posts Found

MEHMET İZ: BELİRSİZLİKTEN ŞİKAYETÇİYİZ

İsmail Eravcı
Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, Söke bölgesinde zeytin rekoltesinin ortaya çıktığını belirterek, yüzde 60 dolayında bir rekolte beklediklerini söyledi. Pamukta olduğu gibi zeytin üreticisinin de hasat döneminden endişeli olduğunu söyleyen Mehmet İz, hasadın yapılamaması riskinin bulunduğunu söyledi.
Mehmet İz yaptığı açıklamada “Şu günlerde tarım sektörünün gündeminde pamuk var. Pamuk üreticisi piyasa oluşmaması nedeniyle endişeli. Söke’de gündem pamuk. Ancak en az pamukçu kadar zeytin üreticisi de endişeli. Zeytinyağı bu sene elimizde kalabilir. Şunu da söylemekte fayda var. Fiyatlar böyle giderse hasat edilen zeytin işçi ücretini karşılamayabilir. Geçtiğimiz yıllarda bunu yaşadık. Bu durumda da hasat edilen zeytin işçi ücretini karşılamazsa zeytin hasat edilmeden ağacın başında kalır. Bu sene hasat edilememe riski çok fazla.
Üreticinin yüzü gülmüyor. Bunun yanında 2019 tarımsal destekleri açıklanmadı. Bu desteklerinde bir an önce açıklanmasını istiyoruz. Öncelikli olarak gübre mazot desteği günün şartlarına uygun hale getirilmelidir. Gübre mazot destekleri dekar başına en az 50 TL. olmalıdır. Zeytinyağı prim miktarı 2 TL olarak belirlenmelidir. 5 yıldır prim miktarı değişmedi. Sürdürülebilir zeytin üretimi için destekler artırılmalıdır. 2019 üretim yılı tarımsal destekleri bir an önce açıklanmalı ve belirsizlik son bulmalıdır. Yoksa zeytin ağaçları kışın yakacak olacak. Zeytinyağı sağlıktır. Bu sağlığı yok etmeyelim. Destekler artırılması gerekli. Bu arada Tariş desteklenmelidir. Üretici önceliğini Tariş’e vermelidir. Tariş üreticinin sigortasıdır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.