Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’NİN KURTULUŞU’NUN 97. YILI KUTLANDI

Tuncel“6 Eylül Söke’nin kurtuluş bayramıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve bağımsızlık için verilen milli mücadele tüm dünya ülkelerine ders ve örnek olmuştur.

İsmail Eravcı-
Söke’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97.’nci yıldönümü dün Söke’de törenlerle kutlandı. İlçedeki törenler dün saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Atatürk Anıtına Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Hasan İhsan Kızgınçelik ve Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel çelenkleri sundular.
Söke’nin kurtuluşu törenlerine bu sene protokol ilgisi daha fazla oldu. Söke’nin Kurtuluşu törenlerine Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, AK Parti Aydın Milletvekili MKYK üyesi Metin Yavuz, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Garnizon Komutanı Albay Hasan İhsan Kızgınçelik, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç olmak üzere protokol üyeleri katıldılar.
Saat 09.40’ta başlayan Söke’nin Kurtuluşu töreni saygı duruşu ve Söke Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylendi.. Kocagözoğlu ortaokulu öğrencisi Yeter Beren Sağlam’ın okuduğu şiirin ardından Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. 6 Eylül Söke için bağımsızlığın, özgürlüğün diğer bir adı olduğunu belirten Başkan Levent Tuncel “6 Eylül Söke’nin kurtuluş bayramıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve bağımsızlık için verilen milli mücadele tüm dünya ülkelerine ders ve örnek olmuştur. Milli mücadelede canlarını hiçe sayan vatanseverler gösterdikleri azim ve kararlılıkla bir milletin küllerinden yeniden nasıl doğacağını göstermişlerdir. O karanlık dönemde büyük mücadele verilerek, düşman işgalinden kurtuluşun zorlu öyküleri her birimize örnek olmalıdır” dedi.
Kurtuluş savaşı bir millete vurulmak istenen esaret zincirini adeta kırdığını söyleyen Levent Tuncel “Milli diriliş ve emperyalist güçlere karşı bir şahlanış örneği olan milli mücadelenin sonunda zafer; Sökemiz için 6 Eylül 1922’de tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bugün bağımsız yaşamamızı sağlayan, devrim meşalesini yakan Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm vatan kahramanlarını minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.
Ayrıca bu büyük mücadele içinde yer alarak vatan cephesinde savaşmış kocaman yürekler var. Sökemizin yiğidi Sökeli Cafer Efe, Aydınımızın vatan kahramanları Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Gökçen Efe, Germencikli Sarı Efe’yi ve daha nice Kuva-i Milliyecileri rahmet ve minnetle anmak gerekir. Bugün bağımsız, özgürce, refah ve huzur içinde yaşıyorsak onlara ve daha birçok isimsiz kahramanlarımıza borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.
Düşman işgalinden kuruluşun sevincini bundan 97 yıl önce olduğu gibi aynı heyecan içinde kutluyoruz.
Bu duygu ve düşünceler içinde, kurtuluşun önderi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve vatan kahramanlarını bir kez daha minnetle anıyor; Düşman İşgalinden Kurtuluşumuzun 97. Yıldönümünü kutluyorum” dedi.
Behiye Hanım Ortaokulu öğrencisi Saniye Naz Malkoç Söke Ovası adlı şiiri okumasından sonra Söke Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Halk oyunları gösterisinin ardından tören sona erdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.