Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIMDAN ÇEKİLDİK

İsmail Eravcı
Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, Ziraat Odası’nın organik tarıma el atmasıyla birlikte ortak sayılarının iyice düştüğünü belirterek, bundan dolayı geçtiğimiz yıl organik tarımdan çekildiklerini söyledi. Gelebeç kooperatifine destek verme kararı aldıklarını söyleyen Cavit Gayaf, kooperatifin geleceğinin ise şimdilik belirsiz olduğunu söyledi.
Aynı zamanda Kaygıllı Mahalle Muhtarlığı görevini de sürdüren Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf “Bölgede organik tarım yapılması konusunda yaklaşık 10 yıllık süreçte önemli çalışmalar yaptık. Kooperatifin çalışma alanını geniş tuttuk. Bağarası çevresindeki tüm yerleşim alanlarında organik tarıma yönelinmesi konusunda çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıla kadar bu çalışmaları devam ettirdik. Bu çalışmalar kapsamında Söke’deki organik tarım alanı 100 bin dekara kadar yükseldi. Bugün 100 bin dekar bir alanda organik tarım yapılıyorsa bunda Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin katkıları çok büyüktür. Kooperatifin aktif olarak organik tarımın içinde bulunduğu dönemde her sene ortalama 15 bin dekar organik tarım alanı arttı. Bu artış sürekli hale geldi. Ancak 2 yıl önce Söke Ziraat Odası da organik tarım için üreticilerden dilekçeler almaya başladı. Öncelikle büyük arazi sahiplerinin kooperatiften ayrılarak Ziraat Odasına bağlandı. Birde organik tarım ücretlerinin Ziraat Odası tarafından aşağıya çekilmesiyle kooperatif üyelerinin tercihi Ziraat Odası oldu. Kooperatiften istifa eden zeytin üreticisi Ziraat Odası çatısı altında organik tarım yapmaya başladılar.
Biz de organik tarım danışmanlık şirketiyle anlaşmamızı karşılıklı fesh ettik. Geçtiğimiz yıl organik tarımdan çekildik. Kooperatif olarak organik tarımda yokuz. Organik tarımı başlattık ama Ziraat Odası’nın bu işe girmesiyle bu işten çekildik. Bizim organik tarımdan çekilmemizle birlikte bölgede organik tarım arazisi yerinde saymaya başladı. Bölgemizde 250 bin dekar zeytin arazisi var. Bunun sadece yüzde 40 bölümü organik tarım. Söke Ziraat Odası organik tarım konusunda çok iştahlıydı, inşallah bu iştahını sürdürür ve 250 bin dekar zeytin arazisi organik olur. Yapılması gereken bir başka çalışmada organik üretilen zeytinlerden organik yağ çıkarmak. Böyle bir fabrika henüz kurulmadı. Söke Ziraat Odasını bu konu da çalışma yapmaya davet ediyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.