Son Dakika

• No Posts Found

HENÜZ SİYASETİN ÖNÜ KAPANMADI

Akkoyun: Üreticileri sakinleştirmede zorlanıyoruz. Hasat yaklaştıkça ve fiyatlarda düştükçe üreticide endişe ve kızgınlık daha artıyor.
İsmail Eravcı
Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, son günlerde pamuk üreticisinin endişesinin kızgınlığa döndüğünü belirterek, tepki amaçlı pamuk tarlalarını sürmek isteyenlerden tutunda hemen her türlü eylem yapılması için kendilerine baskıların arttığını söyledi. Bu tür eylemler için öncelikle siyasetin önünün kapanması gerektiğini söyleyen Akkoyun henüz siyasetin önünün kapanmadığı söyledi.
Hüseyin Akkoyun yaptığı açıklamada “Yavaş yavaş koza açtırıcı ve yaprak döktürücü ilaçların atılmasına başlandı. 15 gün sonra pamuk hasadı hızlanacaktır. Ancak işin en kötü tarafı hasat zamanı yaklaştıkça pamuk fiyatları düşüyor. Pamuk fiyatları 9 TL’nin altına geriledi. Bu rakam geçen yılın yüzde 20 altında. Birde girdi maliyetlerimiz yüzde 80 oranında yükselince geçen sezona göre arada uçurum bir fark oluştu. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bilindiği gibi Söke Ovasının yüzde 60’ı kiracı. Kiracıların durumu gerçekten çok kötü. 3,5 TL’ye pamuk satarak sezonu kurtaramayız. Ben şunu söylüyorum kendi adıma. Eğer sezonda 3,5 TL’ye pamuk satarsam gelecek sene 1 dönüm dahi pamuk ekmem. Başka arayışlara yönelirim. Zaten bunun ön hazırlığını da yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Mısır ekerim, buğday ekerim. Hiç değilse girdiğim kapıdan çıkarım. Zarar etmem. Riskim çok az olur” dedi.
Ankara’da Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşmede tarımda yaşanan tüm olumsuzlukların anlatıldığını söyleyen Hüseyin Akkoyun “Bu sorunlar anlatılırken şaşırmıyorlar. Çünkü durumu aslında bizden daha iyi biliyorlar. Ama çözüm konusunda çalışma yapmıyorlar. Tarım ve Orman Bakan yardımcısı bizden 10-15 günlük bir süre istedi. Bu süresinin dolmasını bekliyoruz. Ankara’dan az veya çok tarımda bir iyileştirme paketi hazırlanacak. Benim inancım bu yönde. Bunun için diyorum ki henüz siyasetin önü kapanmadı. Siyasetin önü kapanmadığı için üreticilerimizden sakin olmalarını istiyoruz. Siyasetin önü kapandığında neler yapılması gerektiğini oturur, konuşur, uygulamaya geçeriz” dedi.
Bıçağın kemiğe dayanma döneminin geçtiğini, artık kemiği kesmeye başladığını söyleyen Akkoyun “Zor durumdayız. Maliyetler artmış ama pamuk fiyatları düşmüş durumda. Pamuk fiyatları geçen yılın yüzde 20 altında. Hasat başlayınca rakamların daha da düşeceği endişesindeyiz. Toplumsal bir travma geliyor. Üreticiler tepkili. Bize de hiçbir şey yapmadığımız gerekçesiyle üreticiler tepki gösteriyor. Üretici eylem istiyor. Tarlasını sürmek isteyenden tutunda pek çok eylem türünü gündeme taşımaya çalışıyorlar. Biz üreticiyi sakinleştirmeye çalışıyoruz. Artık durum bizimde kontrolümüzden çıkmak üzere. En küçük bir şey yazsan sosyal medyada büyük tepkiler alıyoruz. Endişe ile beklemek zor. Endişe kızgınlığa dönüştü” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.