Son Dakika

• No Posts Found

HASAT SEZONUNDA PAMUKTA KİRLENMEYE (KONTAMİNASYON) DİKKAT!

İsmail Eravcı
Yaklaşan pamuk hasat sezonu öncesinde Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü pamukta kirlenmeye dikkat çekerek, kütlü pamukların toplanması, taşınması, korunması ve depolanması esnasında, %100 pamuktan mamul bez ve ipliklerin kullanılması zorunlu kılınmakta olduğu, kirlenmeye neden olmayacak plastikten mamul kasa, kova, sepet, küfe, teneke ve benzeri malzemeler kullanılabilmesine de olanak tanıdığı ve bununla birlikte, naylon, polipropilen, doğal ve sentetik elyaf karışımı gibi kirlenmeye neden olan malzemelerin kullanılması ve pamuklara karıştırılması yasaklandığı belirtildi.
Söke İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Pamukta kirlilik (kontaminasyon) yasal yaptırımlarıyla birlikte temel sorunlardan biri olup; üreticiden başlayarak çırçır fabrikalarını, iplik fabrikalarını ve tekstil endüstrisini ekonomik anlamda etkilemekte ve pamuklarımızın iç ve dış piyasa değerini düşürerek ithal pamukların tercih edilmesine neden olarak; önemli bir ulusal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Pamukta kirlilik: kütlü pamukların toplanması, taşınması, muhafazası ve depolanması esnasında pamuk bitkisine ait yaprak, yaprak sapı, kabuk parçaları, çiçek, sap kırıntıları gibi bitkiye ait kırıntılar ve tozlar haricinde kalan başka maddelerin elyafa bulaşması şeklinde açıklanmaktadır.
Kirli pamuktan kaynaklanan zarar, pamuktan iplik eğirme sırasında kopmalar yaşanması ve üretimin son aşamasında dokunan kumaşın boya tutmaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum, son ürün haline gelmiş olan iplik ve dokunmuş kumaşların yurt içi ve yurt dışı dokuma ve tekstil sektöründe kullanılmasında ticari prestijin kaybıyla birlikte ekonomik zararları da gündeme getirmektedir.
Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Kütlü Pamukların Kirlenmesinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirlere Dair 2003/6189 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 09.10.2003 tarih ve 25254 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu kararın 4. maddesi ile; kütlü pamukların toplanması, taşınması, korunması ve depolanması esnasında, %100 pamuktan mamul bez ve ipliklerin kullanılması zorunlu kılınmakta, kirlenmeye neden olmayacak plastikten mamul kasa, kova, sepet, küfe, teneke ve benzeri malzemeler kullanılabilmesine de olanak tanıdığı ve bununla birlikte, naylon, polipropilen, doğal ve sentetik elyaf karışımı gibi kirlenmeye neden olan malzemelerin kullanılması ve pamuklara karıştırılması yasaklandığı belirtilmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararı’nın 5. maddesi ile; kütlü pamuk üreticileri, pamukların toplanması ve taşınması esnasında işçilere kirlenmeye neden olmayacak malzemeleri sağlamak ve kullanılmasını izlemekle sorumlu tutulmakta; pamuk alım-satımı yapan tacirlerin, kooperatiflerin ve çırçır ve prese fabrikalarının ise, kirlenmeye maruz kalmış kütlü pamukların alım-satımını yapmaları, bu pamukları depolarında bulundurmaları ve fabrikalarında işlemelerinin yasaklandığı, Bakanlar Kurulu Kararı hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasının yanı sıra bazı idari yaptırımların da uygulanması öngörülmekte olup, bu yaptırımlar sayesinde ülkemizde kütlü pamukların kirlenmesinin en aza indirilmesi ve böylece, standart, kaliteli ve temiz lif pamuk üretimine katkı sağlanmasının amaçlandığı belirtilmiştir. Üreticilerimizin ve Çırçır fabrikalarımızın konuya hassasiyet göstermeleri Söke Pamuk Kalitemizin korunması çalışmalarımızda büyük önem arz etmektedir” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.