Son Dakika

• No Posts Found

BUGÜN DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ


Ersev Kuyucu: Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir.

Tüm dünyada modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve bu günü takip eden haftanın Hemşirelik haftası olarak kutlanmakta olduğunu söyleyen Söke Sağlık Müdürü Ersev Kuyucu, bu önemli günün 1964 yılından beri Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirtti.

Bu hafta değerlendirilirken, hemşirelik mesleğinin sorunlarının ortaya konulduğunu ve çözümler üretildiğini söyleyen Dr. Ersev Kuyucu “Sağlık, bireylerde, zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyaca cevap veren personel içinde en önemli meslek grubu ise hemşirelerdir. Hemşirelik, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslektir.

Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi, saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bu vesileyle sağlık hizmetlerinin sunumunda özverili çalışmalarıyla her zaman kendilerini saygı ve sevgiyle andığımız kıymetli hemşirelerimizin “Hemşireler Haftası”nı gönülden kutlar, mesleklerinde üstün başarılar, hayatlarında mutluluklar dilerim.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.