Son Dakika

• No Posts Found

ATATÜRK, CUMHURİYET VE DEMOKRASİ PANELİ YAPILDI

İsmail Eravcı-
Prof. Dr. Fatma Neval Genç: Tarihi bilmediğimiz takdirde köklerini, nedenlerini ve süreci değerlendiremediğimiz takdirde nereye gittiğimiz kestirmek veya nereye gittiğimizi tahmin etmek çok daha zor olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. Yıldönümü kutlamaları kapsamında en anlamlı etkinliklerden birisi dün yapıldı. Saat 14.30’da Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Konferans Salonunda yapılan panele vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler.
Panele katılanlar arasında Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, Söke İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan panelin yöneticiliğini üstlenen ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç yaptığı açış konuşmasında “Bugün Söke Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında fakültemizde Atatürk Cumhuriyet ve Demokrasi temalı panelde bir araya geldik. Bizde kendi bünyemizde yer alan Fen, Edebiyat Fakültesi hocalarımız Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, okutman Coşkun Türkan ve öğretim görevlisi Banu Berber Babalık ile beraber bu tema etrafında Cumhuriyetin kazanımlarını konuşmaya çalışacağız. Bu konuşma hem bir bilgilendirme hem de soru cevap şeklinde olacak.
Cumhuriyeti bu yıl itibariyle 96’ncı yılında konuşuyoruz. Geriye baktığımız zaman aslında bizim modernleşme tarihimizin son dönüm noktası Cumhuriyet olmakla beraber aslında bunun hazırlayıcıları Tanzimatdan itibaren geliyor. Dolayısıyla tanzimattan itibaren belki bu attığımız adımları yeni Türk Ulusunun inşası ile beraber düşündüğümüzde, 1923 ve günümüze kadar olan süreci birlikte değerlendirdiğimizde ben bunun anlamlı olacağını düşünüyorum. Çünkü 1923’te biz her ne kadar yeni ulus ve devlet inşa etmekle, yeni bir siyasi sistemi ortaya koymakla ortaya çıktıysak da baktığımız zaman bunun temellerinin veya bu modernleşme çabasının çok daha gerilere gittiğini söyleyebiliriz. 200 yıllık bir sürecin ürünü olarak geldiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu perspektiflerle baktığımızda Cumhuriyeti değerlendirmek, oturduğu temelleri değerlendirmek, günümüzdeki yapısını değerlendirmek belki daha sağlıklı olacaktır. Tarihin ilkokul, ortaokul dönemlerinde biraz uzak durduğumuz ama maalesef bu nedensellikle doğru göremediğimiz ve olaylar arasındaki bağlantıyı kuramadığımız için tarihin bize birazcık mesafeli geldiğini düşünüyorum. Ama tarihi bilmediğimiz takdirde köklerini, nedenlerini ve sürece değerlendiremediğimiz takdirde nereye gittiğimizi kestirmek veya nereye gittiğimizi tahmin etmek çok daha zor olacaktır.
Cumhuriyeti bu şekilde değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Bugünkü sunumu genç arkadaşlarımızın bu açıdan dinleyebilirlerse çok daha faydalı olacağını söyleyebilirim” dedi.
Prof. Dr. Fatma Neval Genç’in açış konuşmasından sonra panelin konuşmacısı Adnan Menderes Üniversitesi Fen ve Tarih Fakültesi’nden Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan oldu. Daha sonra okutman Coşkun Türkan ve öğretim görevlisi Banu Berber Babalık panelde sunumlarını yaptılar.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.