Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU: İKİ MUTLULUĞU BİR ARADA YAŞAMAK

       Mustafa ULUÇAY

Geçen haftanın ülkemiz adına önemi ve özelliği farklıydı. Bu farklılığı oluşturan birinci önemli özellik  geçmişimizden gelen bir kazanımımızın 96. Yıl Dönümünü kutladığımız Cumhuriyet rejimimizdir. 1. Dünya Savaşından sonra çetin bir mücadele neticesinde Gazi Nustafa Kemal Atatürk önderliğinde 30 Ağustos Zaferiyle Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kazandık. Bu özgürlüğümüzün dinamik gücü Gazi Meclis, 29 Ekim 1923’te  Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığında Cumhuriyeti oy birliği ile kabul edip dünyaya ilan etti. İşte geçen hafta böyle bir mutluluğu büyük bir coşkuyla bütün ülkede yaşadık. Geçmişimizden gelen ve geleceğimize yol gösterip ışık tutan Cumhuriyet Bayramımızı geçen hafta daha bir farklı ve heyecanlı kutladık. Çünkü, geçen hafta ülkemizin beka ve huzuru adına iki süper devletle yapılan anlaşmalar vardı. Suriye ve Irak sınırımızda 30 km.lik bir alanı kaplayan bölgenin terör örgütlerinden arındırılması için imzalar atılmıştı. Bu imzaların baş aktörleri Amerika ve Rusya, anlaşmalara  sadık kalırlarsa ülkemiz önemli bir badireyi def etmiş oluyor. Buda, ülkemiz adına önemli bir başarıdır. O kendilerini büyük devlet addedenler bakalım ne kadar büyük olduklarını, verdikleri sözün arkasında durmakla göterecekler. İnşallah bu dönemden sonra ülkemiz Allah’ın izni keremiyle, huzur, güven ve barışla istikbale daha güçlü adımlar atar ve gelişip kalkınmamıza önemli katkılar sağlar. Dolayısıyla bu iki mutluluğu birlikte yaşamanın sevinci de devam eder, mülteciler yurtlarına döner, ülkemiz büyük bir yükten kurtulur ve her toplum kendi vatanında daha mutlu olur.                                                                                  

YÖREMİZDE YAŞANAN VE BEKLENEN HİZMETLER        

  İlçemiz Söke’de yapılması gereken hizmetler, yaz geldi geçti yapılmadı ve kış girmeden son fırsat olan şu günlerde de yapılacağına yönelik bir hareket göremiyoruz. Bu durumda idarecilerin ne düşündüklerini bilemediğimizden bu ilgisizliğin de sebebi hikmetlerini bilemiyoruz. Otoparksızlıktan şehirin içinde arabaların gelişi güzel durması, buldukları her boşluğa sokulmaları sokaklarda adım atacak yer kalmıyor. Adliye Sarayı’nın altından geçen Fatih Caddesi var, bir nevi Albayrak Caddesine alternatif gibi işliyor, ama gel gör ki nasıl işliyor! Bu cadde ayni zamanda şehiriçi dolmuşlarının da güzergahıdır.  Lakin, bakımsızlıktan ciddi manada sıkıntılar yaşanmaktadır. Mutlaka bir imardan geçmesi gerekiyor. Sanırım Büyükşehri ilgilendiriyor, yol kenarlarında bilbordlarda “Halk ister büyükşehir yapar” yazıları var, her gidiş gelişte okuyoruz. Ama, nedense bir icraat göremiyoruz. Yukarı da ifade ettiğim gibi Sökeliler olarak bu cadde ve daha başkaları da var, bunların imarını, düzenlenmesini istiyoruz. Hani, neden yapmıyor sunuz Sayın Başkan? Vatandaşlar olarak bekliyoruz. Bu arada, Gölbent Mahallesi’nde yolcu taşıma aracı sıkıntısı çekiliyormuş. Büyükşehir Belediye arabaları Didim ve Güllübahçe’ye giderken Gölbent’ten geçemezler mi? Sahi şu Boynak suyu meselesi ne olacak, bu gidişle tarihe mi karışacak? Bağarası Sarıçay Barajı, ondanda bir haber yok. Kisir Çayı kontrol altına alınıyormuş, inşallah diyelim ve diğer meselelerle de ilgili güzel ve sevindirici haberler de alsak ne kadar iyi olacak.                                                                

   HOŞ OLAN VE OLMAYAN HABERLER                                 Hayat bu her zaman tıkır tıkır rolentede gitmez elbette, bazen sıkıntılı, bazende neşeli geçtiği olur. Önemli olan bir plan ve program çerçevesinde, kurallarına uyularak yaşanmasıdır. Son zamanlarda çok duyduğumuz olaylardan biri intihar vakalarının artmasıdır. Bir müslüman için intihar, düşünülmesi ve teşebbüsü akla ziyandır, insanlığına ve müslümanlığına tarifi imkansız bir hakaret ve zulümdür. Bu durum Allah’ın verdiği maddi bedene ve manevi ruh, akıl, irade, bilinç ve vicdan emanetine ihanettir. Kendisine bu büyük haksızlığı yapan, ifade ettiklerimizden gerektiği gibi iman bilincine sahip olamayandır. Bunun  en önemli sebebi de eğitim eksikliği veya yokluğundan kaynaklanmaktadır. Yüce  Allah kimseyi o duruma düşürmesin temennisindeyiz. Gelelim iyi ve güzel haberlere, sanırım pamuk toplanması sona erdi. Allah, rekoltesi gibi kalitesini de iyi fiyatlarla bereketlendirsin. Bu arada 2019 tarımsal destek miktarları açıklanmış, hayırlı olsun diyoruz. Ayrıca hayvancılığın geliştirilmesi için meralar oluşturulması da sevindirici bir çaba ve çalışma, devam etmesini dileriz. Açıklanan zeytin işçiliği ücretleri güzel bir şeyde, domuzların zeytin bahçelerine zarar vermesi kötü. Buna da çare bulmak lazım. Bu yıl sevindirici önemli haberlerden biri de soğan ve patatesin geçen yıl gibi sorun olmaması ve üstelik üreticinin de yüzünün gülmesidir. Neydi geçen sene o soğan ve patates tartışmaları ve haddini aşan sebze fiyatları ve fakir-fukaranın çektikleri. Allah’a hamdolsun ki bu yıl böyle bir sıkıntı söz konusu değil, inşallah bundan sonra da olmaz. Aslında, planlı bir ekim-dikim olsa bunların hiç biri yaşanmaz. Neyse, bu hafta da bu kadar, esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.