Son Dakika

• No Posts Found

ÖZBEY’DE TRAFİK OKULU PROJESİ UYGULAMAYA GİRDİ

İsmail Eravcı
Söke’nin ilk Trafik Okulu Projesi önceki gün Özbey İlk ve Orta Okulu’nda hayata geçirildi, Projenin amacı uygulamalı olarak öğrencilere anlatıldı. Özbey ilk ve orta okulunda Söke’’de düzenlenen proğrama Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı ve ilgililer katıldı.
Proje süresince Özbey İlkokulu’na yapılan trafik görselleri ile okullarda çocukların görebileceği şekilde donatılarak, farkındalık yaratılmak istendiği belirtildi. Jandarma Trafik Timi Projenin Koordinatörlüğünü üstlenirken, Uzman Jandarma Çavuş Can Şimşek tarafından sunum gerçekleştirildi. Trafik Okulu Projesi’nde öğrenciler ellerindeki trafik uyarı levhaları ile okul önünde araç trafiğini kontrolünde uygulama yaptılar.
Projenin amacının ilk ve orta dereceli okullarda güvenli bir trafik ortamı oluşturmak, öğrencilere trafik bilincini yerleştirmek olarak açıklayan Jandarma Uzman Çavuş Can Şimşek “Gelecek nesillere trafik eğitimi almış kişiler yetiştirmektir. Güçlü yarınlar için geleceğimizin teminatı olan siz çocuklara bu projemizde temel Trafik kurallarının neler olduğuna dikkat çekerek trafik bilinci ve duyarlılıklarınızı arttırarak toplumsal farkındalığın oluşturulması yoluyla trafik kültürü kazandırmak ve anne-babalarınızın hatalarını kontrol ederek yapacağınız uyarılarla onların dikkatlerini çekmek sizlerin en büyük görevi olacaktır.
Yarının bireylerinin şimdiden yetiştirilmesi ve onların yetiştireceği nesillere altyapı oluşturulması, Trafik kazalarının en aza indirilmesi, kayıpların ve yitirilen hayatların önüne geçilebilmesi, Çocukların eğitimleri sonrasında her gün trafiğin içinde olan anne – baba ve aile bireylerinin, trafik kazaları ile ilgili farkındalıklarının yükseltilmesi hedeflenmiştir. Trafik kurallarının sadece araç sürücüleri için değil, herkes için var olduğu bilincinin yerleştirilmesi, toplumda trafik bilincinin oluşması ve trafik kurallarına uyma duyarlılığının küçük yaşta kazandırılması önemlidir. İlk ve ortaokul öğrencilerinin trafik bilinci ve duyarlılıklarının artırılması ile toplumsal farkındalığın oluşturulması yoluyla çocuklara trafik kültürünü kazandırmak ve bu çocukların ebeveynlerinin hatalarını kontrol ederek yapacakları uyarılarla onların dikkatini çekmelerini sağlamak, Vatandaşlarımızın trafikte daha bilgili, bilinçli ve sorumlu olmasını sağlayarak ve trafikte güvenlik kültürünü geliştirmekte projemizin diğer hedefidir” dedi.
Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu da yaptığı konuşmada “Trafik Okulu Projesini çok önemsiyoruz. Trafik gibi çok önemli bir konunun küçük yaşlarda eğitimine başlanılması, bu sorunun ilkokul döneminde çözülmesi için adımların atılması çok önemli. Sadece 2018 yılı’nda 7 bine yakın insanımız trafik kazalarında can verdi. Neredeyse istiklal harbinin bütününde verdiğimiz şehit sayısı kadar trafikte can kaybımız oldu. Bunu önlemenin yolu trafik kurallarına uymaktan geçer, ben bu projeyi hayata geçiren komutanlarımızı kutluyorum” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.