Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASI SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

İsmail Eravcı
İçinde bulunduğumuz haftanın Organ Bağışı haftası olması nedeniyle Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü açtığı stantlarla hem vatandaşları bilinçlendirdi hem de organ bağışlarını kabul etti. Söke İşletme Fakültesi’nde düzenlenen organ bağışı ve stant açma etkinliğinden sonra İlçe Sağlık Müdürlüğü elamanları Söke Belediye Meydanında iki gündür stant açtılar.
Söke Belediye Meydanında önceki gün İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan organ bağışı standından sonra dünde Amerikan Kültür Sağlık Koleji öğrencilerinin destekleri ile stant devam ettirildi. Organ bağışının ölümden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermek anlamına geldiği belirtilerek “Bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar. Organlarımızın alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri’nin Organ Nakil Merkezlerinde gerçekleşir. Yoğun Bakım olan bir hastanede Beyin ölümü gerçekleşir ise ailenin de rızası alındıktan sonra organların alınması işlemi Organ Nakil Merkezlerince gerçekleşir” denildi.
Organ bağışını kimlerin yapabileceği konusunda da bilgiler verilerek “18 Yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes 2238 sayılı yasaya göre organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine kayıt yaptırılması ve iki şahit huzurunda Organ ve Doku Bağış Formunun imzalanması yeterli olacaktır.
Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde; kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, kalp kapağı, gözün kornea tabakası ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir. Organ ve Doku Nakli Hizmetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Organ ve Doku Nakli Hizmetlerinin başarıya ulaşabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Üniversitelere, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Gönüllü Kuruluşlara, yazılı ve görsel basına ve tüm halkımıza görev düşmektedir.
Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, Ulusal organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi (UKS) kurmuştur. Ulusal Koordinasyon Merkezi ve buraya bağlı Bölge Koordinasyon hizmetleri oluşturulmuştur. UKS’nin amacı bağışlanan organ ve dokuların tıbbi etik anlayışının, adaletli bir şekilde, en uygun alıcıya naklinin sağlanmasıdır. Ülkemizde, organ ve doku nakli bekleyen tüm hastaların kayıtları UKS içerisinde Ulusal Koordinasyon Merkezi’nde bulunmaktadır” denildi.
Söke Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy Söke’de organ bağışına gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, özellikle Söke Belediye Meydanına açtıkları stantlara gösterilen ilgi nedeniyle vatandaşlara teşekkür etti.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.