Son Dakika

• No Posts Found

İSMAİL ÖZER GÜVEN TAZELEDİ

İsmail Eravcı
S.S. 131 No’lu TARİŞ Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin seçimli olağan genel kurulu dün saat 11.00’de Söke Tariş tesislerinde yapıldı. Olağan genel kurula AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay ve kooperatif ortakları katıldı.
Geçmiş yıllarda iki-üç listenin yarıştığı seçimlere bu sene tek liste ile gidildi. Seçimli genel kurul toplantısında mevcut İsmail Özer ve yönetimi güven tazeledi. İsmail Özer böylece Söke Tariş’in kurulduğu tarihten bu yana en fazla başkanlık yapan yöneticilerinden biri oldu.Tariş Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin 849 faal ortağından yaklaşık 250’si genel kura katıldı.
Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Tariş Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer“Yatırımımızı alnımızın akıyla yaptık. Alım sezonunu 35 milyon kilogram pamukla kapattık. Hedefimizde zaten 35 milyon kg. pamuk almak vardı. Hedefimizi tutturduğumuz için sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü sizler Tariş’e güvenmeseydiniz bizler bu hedefi tutturamazdık. Aslında konuşulacak çok şey var. Bizleri karıştırmak isteyenler, kooperatifin gelişmesi ve büyümesini istemeyenler ellerinden geleni artlarına koymadılar. Biz onları Allah’a havale ettik, dik duruşumuzu devam ettireceğiz” dedi.
Genel kurulda 27 gündem maddesi görüşülürken, aleyhte veya lehte hiçbir ortağın söz almadığı ve tüm maddelerin oy birliği ile kabul edildiği görüldü. Bu da Tariş Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi genel kurulunda dikkat çeken nokta olarak görüldü. Alınan kararla, kooperatife ayni ve nakdi kredi borcu bulunan ortakların, borçlarının tahsili, ortakların kooperatife teslim ettikleri ürünler, borç miktarı, teminatların güvenirliği gibi sebepler dikkate alınarak, 30.11.2020 tarihine kadar ertelendi.
Genel kurulda ayrıca, 2018/2019 iş yılına ait yaklaşık 5 milyon TL tutarındaki ortak içi karın, geçmiş yıllarda oluşan ortak içi zararlardan mahsup edilmesi kararı alındı. Kooperatif imkanları ile ortakların ayni ve nakdi kredi ihtiyaçlarının sağlanması konusunda ve Ulusal ve Uluslararası fon destekli kırsal kalkınma gibi mali destek programlarına katılma konusunda, ayrıca söz konusu desteklerden yararlanılması amacıyla proje yapılması durumunda kooperatif ortaklarına 5 yıl süreyle herhangi bir kar dağıtımında bulunulmaması ile ilgili olarak yönetime yetki oy birliği ile verildi.
Genel kurulda alınan bir başka kararda ise, yönetim kurulu başkanını ve yönetim kurulu üyelerinin huzur hakkı ödemelerinde artış yapıldı. Alınan karara göre, ayda iki kereden fazla olmamak kaydıyla, oturum başına yönetim kurulu başkanına 3.750 TL, yönetim kurulu üyelerine 2 bin TL huzur hakkı ödenmesine oy birliğiyle karar verildi.
Genel kurulda daha sonra seçimlere geçildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde kooperatif üyeleri bir an önce oylarını kullanmak amacıyla uzun kuyruklar oluştu. Yapılan seçimlerde kullanılan oyların tamamını İsmail Özer, Ömer Yıldız, Talip Çalık ve Engin Öztürk Tariş Pamuk Kooperatifinin 4 yıl için görev yapacak yeni yöneticileri oldular. Birlik temsilciliklerine Baki Bakanoğlu, İsmail Özer, Mustafa Balıkçı, Mesut Üstbaş, Ali Barışık, Ömer Yıldız, Mesut Yeşil, Bahtiyar Şanlı, Nevzat Güngören, Hasan Hüseyin Günal, ve Fikret Engin seçildiler.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.