Son Dakika

• No Posts Found

AZAP GÖLÜ SULAK ALAN YÖNETİM PLANI KAPANIŞ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Muhtar Ahdettin Topan: Azap Gölünde Sulak Alan Yönetim Planı kapsamında kara avcılığı yasaklanmıştır. Bunun yanında gölde balık üretimi devam edecek ve köylüler bundan yararlanabilecek.
İsmail ERAVCI
Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü DKMP Aydın Şube Müdürlüğü’nce Koruma altına alınan “Azap Gölü Sulak Alan Yönetim Planı Kapanış Çalıştayı” 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde Aydın Odeon Park Hotel’de gerçekleştirildi.
Toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir ve Söke Belediyesi temsilcileri, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Adnan Menderes Üniversitesi (Ziraat Fakültesi), Aydın DKMP Şube Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Yeşilköy Muhtarlığı, Yeşilköy Su Ürünleri Kooperatifi, Avcılık ve Atıcılık Konfederasyonu Aydın İl Temsilciliği, Bölgedeki Maden firmaları ve EKODOSD derneği temsilcileri ve uzmanları katıldı.
Proje koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Arda Özen, Jeoloji/Hidrojeoloji Mühendisi Dr. Hakan Çelik, Biyolog (Botanik+Ekolog) Prof. Dr. Evren Cabi, Biyolog (Zoolog) Uzm. Biyolog Mert Oktay Baykan, Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Dr. Tolga Coşkun ve Sosyolog Ar. Gör. Mustafa Ammar Kılıç tarafından alanda yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı. Hassas Alanlar Dairesi Sulak Alanlar Şube Müdürlüğü’nden uzman Şerif Hızlı tarafından Yönetim Planı ve işleyişi hakkında bilgi verildi.
Azap Gölü Sulak Alanı Yönetim Planı hakkında verilen bilgide “ Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak ilan edilen Azap Gölü’nün koruma-kullanma dengesi ve çevresinde yaşayan yöre insanlarının da menfaatleri gözetilerek, gelecek nesillere ulaştırılması için tüm katılımcıların ortak katkılarıyla hazırlandı.
Azap Gölü; Aydın İlinin en önemli sulak alanları arasında olup, Söke ilçesi sınırları içinde Yeşilköy ve Avşar köyleri arasında, antik Myus kentinin yanı başında, Latmos (Beşparmak) Dağları’nın kuzey batısında yer almaktadır” denildi.

Toplantıya katılan Söke Yeşilköy Mahalle Muhtarı 2 gün süren Azap Gölü Sulak Alan Yönetimi Planı toplantısıyla ilgili Gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak ilan edilen Azap Gölü’nün korunması konusunda çalışmalara devam ediliyor. Bu çalışmalardan sonuncusu geçtiğimiz haftanın son iki gününde yapıldı. Azap Gölü Sulak Alan Yönetimi Planı çalıştayında 5 yıllık bir eylem planı çıkarıldı. Başlıca yapılacak olan çalışmalar söyle; Bilindiği gibi Azap Gölüne Menderes Nehri’nin kirli suları giriyor. Bu gölün kirlenmesine neden oluyor. Menderesin kirli sularının göle girmesini önlemek amacıyla bir savak yapılacak. Bu arada gölün doğallığının korunması amacıyla içindeki sazlıkların korunmasına karar verildi. Yine Azap Gölü’nün turizme kazandırılması amacıyla gölün çevresine sazdan çit evler yapılması ve gözlem ve dinlenme teraslarının sayısının artırılması eylem planında yeraldı. Bu arada Azap Gölünün ekonomiye katkısını artırmak amacıyla sazan balığı yavruları göle atılacak. Köylüler gölde balıkçılık yapabilecek. Bir önemli konuda gölde kara avcılığının yasaklanması oldu. Bundan sonra gölde kara avcılığı yapılamayacak. Eylem planında daha pek çok karar var. Azap Gölü koruma altında” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.