Son Dakika

• No Posts Found

SURİYE ÜZERİNDEN ZEYTİNYAĞI HAREKETİNİ ENDİŞE İLE İZLİYORUZ

İsmail ERAVCI
1079 Nolu Tariş Söke Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, zeytin hasadının yoğun şekilde devam ettiği şu günlerde Suriye Afrin üzerinden ülkemize gelen zeytin ve zeytinyağı hareketine endişe ile izlediklerini belirterek, buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Suriye Afrin üzerinden gelen zeytin yağlarının üreticiye büyük zarar verdiğini söyleyen Mehmet İz, bunun yanında Türk zeytinyağının kalitesini düşürdüğünü söyledi.
Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Zeytin hasadı büyük hızla devam ediyor. Şu anda Söke Çevresinde zeytin hasadının yüzde 55 ile 60’nın tamamlandığını söyleyebilirim. Hava şartları hasada uygun giderse Söke’de 15 Ocak zeytin hasadının yüzde 90’ı tamamlanır. Söke’de zeytin hasadının yaklaşık yüzde 80’i makineli hasat ile yapıldığından hızlı ilerliyor.
Şu ana kadar hasat edilen zeytinlerden elde edilen yağların büyük bir bölümü 1 asit veya bir asidin altında. Yani bu sene zeytinyağı kalitesi çok yüksek. Biz Tariş olarak 80 bin tonun üzerinde zeytinyağı çıkardık. Bu çıkan yağların neredeyse yüzde 90’ı bir asit veya bir asidin altında. Fiyatlarda iyi. Tariş bu sene açıkladığı fiyatla üreticinin yanında olduğu gösterdi. Tariş olarak aldığımız zeytinyağlarının parasını yüzde 60 ile yüzde 80 arasındaki kısmını peşin ödüyoruz. Geri kalanının da en kısa sürede ödüyoruz.
İyi bir sezon geçirmeyi planlıyoruz. Ancak buna en büyük engel Suriye’nin Afrin bölgesinden Türkiye’ye gelen zeytinyağları. Afrin’den Türkiye’ye zeytinyağı hareketinin durdurulması gerekli. Afrin’den gelen zeytinyağları piyasayı olumsuz etkiliyor. Bu zeytinyağı hareketinin önüne geçilmezse sektör büyük zarar görecek. Üretici Afdin zeytinyağı nedeniyle sıkıntılı. Suriye üzerinden gelen zeytinyağı hareketi durdurulursa üretici rahatlar” dedi.
Mehmet İz, Tariş olarak 500 ton zeytin işlediklerini, 80 tonunun üzerinde zeytinyağı elde ettiklerini belirterek “Üreticimizden 9 ton zeytinyağı aldık. Bu arada sıktığımız zeytinlerin karşılığı olarak 7,5 ton zeytinyağı aldık” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.