Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – SİYASET-POLİTİKA VE PARTİLER

MUSTAFA ULUÇAY

Son günlerde siyasette hararetli bir hareketlenme ve yeni yeni partiler zuhur etmeye hazırlanmaktadır. Bu konuda sosyal medya, televizyon ve ulusal basında birçok haberler çıkıp dalgalanmaktadır. Mevcut partiler olağan genel kongrelerine hazırlanırken, bazı malûm ve meşhur kişiler, kuracak oldukları partilerin son hazırlıklarını yapmaktadırlar. Partilerinin adlarını, amblemlerini ve kurucularını belirlemeye çalışıyorlar. Bu partiler kurulunca kamuoyunda makes bulur, iltifat görür ve teveccühe mazhar olur mu bilemiyoruz. Onu zaman gösterecek, ama bazı öngörülere göre, anket ve tahminler yanlı ve tarafgir olanlarla beraber pek istikbal vaat edici görünmüyor. Mevcut İktidar ve Muhalefet partilerini ne kadar etkilerler ve bunlara rağmen ne ölçüde varlık gösterebilirler şimdiden kestirmek mümkün olmayabilir. Ama, şu zamanda unutulmaması gereken çok önemli teknolojik bir nokta var İnternet. Yani, topluma mal olan adıyla “Sosyal Medya” insanlar birbirinin camaziyel evvelini en ince detaylarına kadar araştırıp öğreniyorlar. Artık öyle ucuz politikalarla akıl çelmek ve gönül almak kolay değil. Üç yaşındaki çocuğun elinden yüz yaşındaki dedeye kadar herkesin elinde akıllı-akılsız cep telefonları var. Bu yetmeyip, bu iletişimleri saat gibi birtakım aletlerle irtibatlandıran birde üst akıl var. Artık hiç bir şey gözden, kulaktan, akıl ve iz’an-ı idraktan kaçmıyor, kaçırılamıyor. Bu nedenle mızrağın çuvala sığmaması değil, böyle bir düşüncenin bile artık kıymeti harbiyesi kalmadı. Çok partiler hiyerarşisi ne kabul görür bilemiyorum. Lakin, hepsi için hayırlara vesile olmasını diliyorum.
İLÇEMİZDE SİYASİ PARTİLERDE HAREKET Yılların verdiği tecrübeye dayanarak görüp-gözlemlediğim kadarıyla yöremizde siyaset, daha doğrusu politika seçimlerde hareketleniyor. Milletvekili, mahalli idareler ve partilerin kendi içlerinde il ve ilçe teşkilatlarının seçimlerinde mahallerinde vatandaşlarımızda bir hareketlenme olur. Diğer zamanlarda genelde bir sesizlik hakimdir. Bu nedenle şimdi olağan genel kurul kongreleri ve tabi yukarıda değindiğim gibi bir de yeni kurulan partiler ve kurulacak olanlar da var, onlarda bir takım çalışmalar yapmaktadır. Mevcut partiler Genel Kurulları için il ve ilçe teşkilatlarını yenileme çalışması yapmaktalar, delegelerini seçiyor, teşkilatlarının yönetim kurullarını hazırlıyor ve başkanlarını belirleyip seçime gitmeye hazırlık yapıyorlar. Bu hengamede en hareketli parti İyi Parti, politik gezileriyle, üye kayıt işlemleriyle, ilçe bazında çok çalışıyorlar. Bu arada, CHP’de hareketli oda seçimlere hazırlanıyor, yukarıdan aşağıya önemli bir hareketlilik içindeler. Şu günlerde sürdürdükleri Meclis içi politik tartışmalarına girmiyeceğim herkes biliyor, ama genel başkan seçiminde genel kurul çok hareketli geçeceğe benziyor. Bu hengamede geçen hafta MHP İlçe Teşkilatında mehterli bir hareketlilik vardı. Atamayla gelen İlçe Başkanı ve Yönetimini tanıtma etkinliği imiş, yağmurlu havaya rağmen bando Mehter marşı vatandaşları coşturmuş, çok canlı ve heyecanlı bir atmosfer yaşanmış. Hepsi için çalışmalarının ülkemize, milletimize ve yöremize hayırlı olmasını Allah’tan diliyoruz.
DİĞER SOSYAL ETKİNLİKLERDEN BAZILARI Kasım ayının kurak gitmesinden endişe duyuluyordu, son haftasında yağışlar bu endişeyi ümide çevirdi. İnşallah hayırlısıyla bu bereketli yağmurlar devam eder. Bu arada pek zamansız olsa da Büyük Menderes’in yatak temizliğinin başlayacağı haberi sevindirdi. Bu çalışma yıllardır bir türlü sonlandırılamadı, umarız artık bu hamleyle nihayete erer. Büyükşehir Belediye Başkanı Söke’de zeytin bahçelerinin yollarını açmaya hız verirken, Söke Belediye Başkanı da eski defterleri karıştırıp bazı vatandaşlara borçlar çıkarmakta. 22 Kasım cuma günü akşam benim cep telefonuma da akşam üzeri bir mesaj düştü, Söke Belediyesine 187 küsur TL. Borcunuz var. Araştırdık 2016’dan katı atık ve ilaçlama adı altında 100 küsur TL. imiş 75 TL si gecikme faizi. Şimdiye kadar nerdeydiniz ve Büyükşehir su faturasın da alt bölümde Söke Katı atık tahsilatı var. Şimdiye kadar 2016’dan bu yana bu bölümde her faturada borcunuz yok diye kayıt düşülüyor. Bu nasıl bir uygulama, Sayın Söke Belediye başkanı ve yönetimi bunun bir izahı var mı? Bir güzel haberle konuya devam ediyoruz, gerçi güzel haberler çokta hepsini bu köşede dile getirmemiz mümkün değil. İşte onlardan biri “Söke Sarıçay Baraj inşaatı için şantiye kuruluyor” 15 yıldır Söke’nin gündeminde olan bu baraj çalışmasına nihayet başlanmış sevindik. Yıllardır bir Boynak suyu meselesi vardı, galiba tarih oldu. İnşallah su sorununa çok uzun yıllar çare olacak bu Sarıçay Barajı, umarız en yakın zamanda faaliyete geçer. Evet, bu hafta da yorumumuzu burada noktalıyoruz. Dolayısıyla herkese esenlikler, hayırlı ve bereketli haftalar diliyoruz. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.