Son Dakika

• No Posts Found

ÖZEL ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL SINIFIN AÇILIŞINI KAYMAKAM YAPTI

Kardeşi gibi zihinsel engellilere destek olmak amacıyla öğretmenlik mesleğini seçen Ayşegül Küçük Orcan’ın özel gayretleri ile Söke 100. Atatürk  Ortaokulunda özel sınıfın açılışını Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu tarafından yapıldı. Dün saat 10.00’da yapılan özel sınıf açılışına Aydın İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Erol Barut, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy ve davetliler katıldı.

Öğretmen Ayşegül Küçük Orcan ve Meslektaşı Elif Danış ile birlikte okul yönetimi ve yakınlarının desteğiyle zihinsel engelli öğrenciler için özel materyallerle donatılmış sınıf oluşturdu.

 Geçirdiği bir kaza sonucunda bedensel ve zihinsel engelli olan kardeşinin 2008’de, 27 yaşındayken denizde boğularak hayatını kaybettiğini söyleyen Ayşegül Küçük Orcan, kardeşi gibi özel öğrencilere yardım edebilmek amacıyla 41 yaşında üniversite sınavlarına girerek öğretmen olduğunu söyledi.
Öğretmenlik mesleğini seçmesinde kardeşinin öyküsünün etkili olduğunu, üniversite eğitiminin ardından “Özel Eğitim Sertifikası” aldığını belirten Orcan, Söke 100. Yıl Atatürk Ortaokulu’nda özel eğitim alanında ücretli öğretmen olarak göreve başladığını dile getirdi.
Okulda orta ağır zihinsel engelli iki öğrencinin eğitim gördüğü sınıfın imkanlarının yetersiz olduğunu ifade eden Orcan, meslektaşı Elif Tanış ile el ele vererek, okul yönetimi ve yakınlarının desteğiyle “ev rahatlığında” bir sınıf oluşturduklarını söyledi.
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur” sözünü her zaman ilke edindiğini vurgulayan Orcan, “41 yaşına kadar hastanede sekreter olarak çalışıyordum. O yaştan sonra özel çocuklarımıza yardımcı ve destek olabilmek amacıyla üniversite okudum. Öğretmen oldum ve bulunduğum yerde çok mutluyum. Kendimle gurur duyuyorum. Eşimin de çok büyük desteği oldu.” ifadelerini kullandı.
Zihinsel engelli çocukların özel eğitime ve materyallere ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Orcan, şunları kaydetti:”Kardeşimden sonra, ‘Bu çocuklara nasıl yardım edebilirim, nasıl bir arada olabiliriz, kalbine nasıl dokunabiliriz’ dedim, hayal ettim ve gerçekleştirdim. Bu beni çok mutlu ediyor. Çok mutluyum. Yeryüzündeki meleklerin öğretmeni olmak ayrıcalıktır. ‘Özel eğitim sınıfı böyle olmamalı’ dedik ve bir hayal kurduk. Yerde minderlerin olması gerekiyordu. Çünkü yatarak etkinlikler, aktiviteler yapıyoruz. Öğrencilerin enerjilerini atmaları için aletler gerekiyordu. Önce minderi döşemekle başladık. Sonra spor aletleri aldık. Eğitim materyallerini genişlettik ve sınıfı bu hale getirdik.” Öğretmen Elif Tanış ise güzel bir sınıf oluşturduklarını, özel öğrencilerin her şeyin en iyisini hak ettiğini aktardı.

Açılışta konuşan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, tebrik ederek başladığı konuşmasında “Başarılı yada başarısız çocuk yoktur. Eğitilmiş yada eğitilmemiş çocuk vardır. Şüphesiz yaygın olarak eğitim dediğimiz zaman öğretim anlaşılıyor. Burada bambaşka bir hayat öğretildiğini görüyoruz. Bu çocuklarımızın küçücük şeyi başarıyor olmasından kendilerinin duyduğu mutluluk, ailelerinin duyduğu mutluluk anlamak lazım. Çok kolay olmadığını da bilerek ifade ediyorum. Varlığın kıymetini bilmek lazım. Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek lazım. Bu çocuklarımızda çok kıymetli. Tıpkı diğer çocuklarımız gibi. Onları farklı görmedikleri için onları kendilerinden biri gibi gördükleri için öğrencilerimizi ve ailelerini açıkça kutluyorum.

Zaman zaman hoş olmayan, sanki bu çocuklarımız farklıymış gibi algılanan ortamların olduğunu da biliyoruz. Söke bu anlamda çok güzel bir örnek. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Daha sonra pasta kesildi ve ardından açılış yapıldı.        

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.