Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DARP

Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde dün gece meydana gelen olayda iki sağlık çalışanı darp edildi. 2 Aralık pazartesi günü saat 00.20 sıralarında meydana gelen olayda Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesine gelen 5 kişinin öncelikle kendi arkadaşlarına müdahale edilmesi talebinde bulundukları ancak hastanede görevli personelin öncelikli olarak ellerindeki işleri bitireceklerini söylemeleri nedeniyle önce sözlü, arkasından filli saldırıda bulundukları belirtildi.

Olayda hastane personelleri Harun Baş ve Yahya Ağca darp edildi. Arbedenin büyümesi üzerine Söke Devlet Hastanesine takviye polis ekipleri geldi. Sağlık çalışanlarına saldırdıkları gerekçesiyle 5 kişi gözaltına alınırken, dün saat 15.30 sıralarında adli makamlara sevk edildiler.

Üzücü olayın ardından Söke İnsan Hakları Kurulu Başkanı Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Söke Fehime Faik Kocagöz Hastanesine giderek bir basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Kurulu üyeleri ve Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa İkizek’in de hazır bulunduğu basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “2 Aralık 00.20 saatlerinde Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesine gelen 5 kişi, acilde görevli personelimiz bir başka hastaya dikiş atma müdahalesi yaparken, kendi pansumanlarının yapılması talebiyle şiddetli bir baskı uyguladılar. Arkadaşlarımız hasta mahremiyetinin korunması ve sıradaki acil hastanın işinin tamamlanmasını müteakip kendi pansumanlarının yapılacağını da ifade etmiş olmalarına rağmen maalesef hem hasta mahremiyetini ihlal ederek hem de arkadaşlarımızın görev yapmasını engelleyerek olayı sözlü şiddetten fiili şiddete dönüştürmüşlerdir.

Kurulumuz bu olayı üzüntü ile karşılamış ve en şiddetli şekilde kınama kararı almıştır. İnsan hakları ihlalleri sadece kamu görevlilerinin diğer vatandaşlara karşı ihlal ettiği bir kavram değildir. Biz bugün kurul olarak bunu da göstermek adına bu güne kadar çok başarılı işlere imza atan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmeyi uygun gördük. Ümit ediyorum ki bu günden sonraki hiçbir toplantımızda böyle bir karar almak zorunda kalmayız. Biz şiddeti şuna ya da buna yönelmiş olarak değerlendirmiyoruz. Şiddetin tümüne, her türlüsüne, nereden gelirse gelsin, fiziksel, psikolojik, nereden gelirse gelsin reddedilmesi yönünde bir tavır aldığımızı da beyan etmek istiyoruz.

Bir parmağı kırılan, vücudunun değişik yerlerinde hasar oluşan iki arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Ayrıca hasta olarak, hasta yakını olarak gelen vatandaşlarımızın burada hizmet üretmeye çalışan kendilerinin sağlığa kavuşması için çalışan arkadaşlarımıza karşı daha dikkatli, hoş görülü olmalarını diliyoruz. Tabi görev yapan arkadaşlarımızda kamu gücünü kullandığını bilerek vatandaşın hizmetini yerine getirirken çok daha dikkatli ve hassas olacaklar. Ancak hem başka bir hastanın mahremiyetinin ihlal edilmesi hem de görevli arkadaşlarımızı görev yapamaz hale getirilmesi kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.