Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Burcu Pakalın: Her sağlıklı insan engelli adayıdır. Klişeleşmiş bir cümle olsa da bu cümleyi her duyduğumda engellilere ve kendini engelsiz sanan bizlerin bakış açısını çok değiştireceğine inanıyorum.
İsmail ERAVCI
3 Aralık Dünya Engelliler günü dün Söke’de değişik etkinlikler düzenlendi. Geçtiğimiz pazartesi günü Söke 100. Yıl Atatürk Ortaokulunda özel öğrenciler için düzenlenen özel sınıf açılırken dünde Özel Doğa Koleji konferans Salonunda İlçe programı düzenlendi.
Söke Kıryarlar Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından hazırlanan program beğeni ile izlendi. Eğitmenleri ve özel öğrencileri tarafından hazırlanan sahne gösterileri öğrencilerin performansları ilgi ile izlendi. Gerçekleşen etkinliğe Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Garnizon Komutanı Albay Murat Kandur, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, MHP Söke İlçe Başkanı Ömer Akalın, Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy ve davetliler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan Kıryarlar Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Burcu Pakalın “Kıryarlar özel eğitim uygulama okulu olarak orta ağır zihinsel engelli öğrencilere ilkokul, ortaokul, lise 3 kademe bünyesinde bölge okulu olarak Didim, Kuşadası, Germencik ilçelerindeki öğrencileriyle birlikte 56 öğrenciye hizmet vermekteyiz. 3 Okul müdür yardımcılarımız 1 rehberlik Öğretmenimiz, 19 öğretmenimiz, 1 hemşiremiz, 1 veri hazırlama memuru ve 2 yardımcı personelimizle birbirinden özverili, değerli, sabırlı personelimizle eğitim öğretime devam etmekteyiz. Öğrencilerimiz devletimizin sağladığı ücretsiz taşıma ve öğle yemeğinden faydalanmaktadırlar. Ayrıca okulumuz bünyesinde yürüttüğümüz beslenme dostu ve beyaz bayrak projelere sahip olup eğitim öğretim yılı içerisinde bu konuda da bilinçlenme sağlamaktadır” dedi.
Amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Burcu Pakalın “Gözlerinizin görmediğini, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğimizi ya da yürüyemediğimizi, gönlünüzce konuşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğimizi tek başına Yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınız: hiç düşündünüz mü? Bugün gündeme gelen engelliler işte her gün böyle yaşıyorlar.
Her sağlıklı insan engelli adayıdır. Klişeleşmiş bir cümle olsa da bu cümleyi her duyduğumda engellilere ve kendini engelsiz sanan bizlerin bakış açısını çok değiştireceğine inanıyorum. Kendimi ve meslektaşlarımın böyle bir alanda bu özel çocuklarla çalıştığımız için Rabbimin en büyük hediyesi olduğunu düşünüyorum. Yetersizliği olmayan bireylerin büyük hırsların peşinde değil, küçük şeylerden de büyük mutluluklar öğrettikleri için öğrencilerime çok teşekkür ediyorum. Bu programın amacı onlara, acıma üzülme olmasın. Amacımız yetersizliklerinin farkında olmaktır. Nasıl mı? Onlar için mesela artık engelli rampası Önüne araç park etmemeyi, sınıfımızda yetersizliği bulunan öğrencimizin hem öğretmeni, hem arkadaşları ve veliler olarak ayrıştırmadan kabullenmeyi, işe girmek istediğinde reddetmemeyi, toplu taşıma araçların da engellilere uygun hale getirmeyi kısacası sen ben ve biz gibi olduklarını kabullenmeyi toplumda ben de varım sizin gibiyim bilincinin oluşmasını diliyorum” dedi.
Burcu Pakalın’ın konuşmasından sonra okul tanıtım slaytı izlendi. Ardından Söke Kıryarlar Özel Eğitim Uygulama okulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu. Minue gösterisi, yüzme gösterisi, ritmik jimnastik gösterisi, basketbol gösterisi yapılırken, benim adım öğretmen klibi gösterisi ile program sona erdi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.