Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU- UYUŞMAK VE UYUŞTURMAK İÇİN

MUSTAFA ULUÇAY

Geçen hafta televizyon kanalları geride kalan bir yılın önemli olaylarını ekrana getirdiler. Muhasebe, murakabe ve bazı kıyaslamalar yaptılar. Bunları yapanların bir kısmı dünya görüşlerine göre sonucu değerlendirdiler. Bu değerlendirmede öncelik tanıdıkları ve sonraya bıraktıkları, istismar ettikleri, hakkını verdikleri ve kenara çekip üstünü örttükleri var, onların detaylarına girmeyeceğiz. Bu yıllardır böyle her yılbaşı geldiğinde dünyanın serencamı ve insanlığın serüvenleri resmigeçidi t.v. haber kanallarında serlevha yapılır. Bunlardan ders ve ibret hanesine kim ne kadar ne alır bilinmez. Ama bu devran böyle bu şekil döner durur. Bu mukayeselerde benim dikkatimi çeken bazı husular var, acı acı düşündürür. Birinci derecede olan uyuşmak ve uyuşturmak için yapılan çabalar, harcanan emekler ve paralar, dünya yasak pazarlarında bunun birileri için çok önemli bir sektör olması enteresandır. Birçok çeşidi olan bu uyuşturucu maddelerin en hafifinden, en etkilisi, öldürücü olanına kadar müşterisinin bulunması çok hazin ve aklıselimi kahreden bir olay. Bu çirkin, pis ve şen’i işi, iştigal edenlere hazırlanan ortamlar var, esas bu alanlara müdahale edilmesi gerekir. Bence en önemli mesele budur. Bu vahim gidişe dur demenin yolu, evde aile ortamından, okullarda eğitim sistemine, camilerde iman bilincinden, bir takım kurum ve kuruluşlara kadar dini ve milli şuur çerçevesinde birbirini olumlu yönde destekleyici bir organizasyon oluşturmak gerekmektedir. Çünkü, devletin asayiş kuvvetlerinin her gün yakaladığı tonlarca uyuşturucu, insanı derin derin ve acı acı düşündürüyor.

İMAN-BİLİNCİ, DOĞRU EYLEM SEVİNCİ VERMELİDİR Lütfen yanlış anlamayalım, bir takım deyim ve terimler, mefhum ve kavramlar, amacından saptırılmış, içi boşaltılmış ve bu halleriyle toplumda revaç bulmuş ve yaygınlaştırılmış olabilir. Kapılmayalım, şimdi teknolojinin yardımıyla gerçek bilgiye ve doğru fikir ve düşüncelere ulaşmak kolaylaştı. Bazı alanlarda daha da kolaylaştırmak için çalışmalar yapılmaktadır. Dudak ve kulak arası bilgi organizasyonu devri artık gerilerde kaldı. Bilgiye ulaşmak için bir dokunmak yeterli, eskiden bir yerleri veya kişileri bulmak için sora sora olan işler, şimdi parmağın ucuyla dokunmakla bulunuyor. Yalnız bir nokta var, oda doğruyu bulup tatmin olmak için araştırmak gerek. Bir eşya almak için nasıl araştırıyor, sorup-soruşturuyor, gözümüzle, elimizle ve aklımızla inceliyoruz. Din, siyaset, kültür ve herhangi bir mesele hakkında doğru fikir sahibi olmak içinde bunları yapacağız. Adam, malını öğüyor, yemin ediyor kanmayacağız, malın kalitesini, kriterlerini belirleyen belgelerine bakacağız. Etiketlenme olayı var, sağlıklı beslenmeyi amaçlayan, bu tür bilgilendirilmelerde, ürünü tanıcı yazılar “Karınca duası” gibi olmamalıdır, rahat okunabilmeldir. Evet, bu arada, Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’in Aydın sanayicilerine haklı bir eleştirisi var, bilmem dikkat ettiniz mi? % 100 katılıyor ve destekliyorum. Aydın birçok özellikleriyle ülke kalkınmasında gereken atılımları yapmayan, yapamayan bir hareketsizlik içindedir. Coğrafi yapısı, iklimi, ovası, gölleri, nehri, turizmi ve ürünleriyle ülkemizin nadir illerinden biridir. Ama, bu zengin potansiyeline rağmen gelişmişlik açısından olması gereken yerde değil ve itiraf edelim ki, o çaba içinde de değil. Sayın Valimizin dediği gibi eleştirimeyi hak ediyor.
SÖKE VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK PROJELER Yöremiz özellikleriyle mutlaka harekete geçmelidir. İlçemizin ovasına, dağına, gölüne, nehrine, şehrine ve ürünlerine, gelişen dünyaya bakarak, dersler alarak, plan ve projeler yaparak bir düzen tertip vermeliyiz. Lâkin, hiç birinde gereken ciddi bir çalışma göremiyoruz. Ancak bu hengamede Söke Belediye Başkanımız “Söke’nin vizyonunu değiştirecek projeler hazırlıyoruz” demiş. Çok güzel, gerekli ve özlenen atılım, heyecanla bekliyoruz. Her zaman yazıp çizdiğimiz gibi Söke’nin önünü ve ufkunu açacak atılımlara ciddi ihtiyacımız var. Ancak, unutmayalım bu vizyona birde misyon eklemek gerekiyor. Sayın Başkan Tuncel ve ekibinde bu aksiyon var mı, ben olduğuna inanıyorum; ama bir eksiğin ikmaliyle, oda ülkeyi yöneten iktidarla hizmet işbirliği yapmaktır. İlçenin ve yörenin gelişimine hizmet etmenin en etkili ve kestirme yolu budur. Bu konuda siyasi partiler işbirliği yapmalıdırlar. Aslında her siyasi partinin ilk amacı yöresine hizmet değil mi? Ama, bir takım hizmetleri dağılan, parçalanan güçle yapmak mümkün olmuyor, o zaman güçleri birleştirmek gerek. Eğer, amaç hizmet ise bunu yapmak gerekir. Sen ben havasını görüyoruz ki, Söke’ye ciddi manada bir şey kazandırmıyor. Söke Ak-Parti İlçe Başkanı Sayın Namık Yıldırım Şubat’ta aday olmayı düşünmüyorum demiş, iyi demiş hizmette aktif biri gelsin. Aydın MHP İl Başkanlığına getirilen Sayın Haluk Alıcık Söke’yi ziyarete gelmiş ve Söke Belediye Başkanını da ziyaret etmiş ne güzel. İl Başkanı olarak tebrik ederiz kendisini. Ayrıca, Söke CHP İlçe Başkanı seçilen Sayın Ali Kemal Özcan’ı da tebrik ediyoruz. Hepsine İlimizde, ilçelerimizde başarılı ve hayırlı hizmetler vermelerin diliyoruz. Bu haftaki yorumumuzu da burada noktalıyoruz. Esenlikler içinde haşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.