Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN DEVLET HASTANESİNDE İLK DEFA ERCP İŞLEMİ UYGULANDI

Haber Merkezi

Aydın Devlet Hastanesinde geçtiğimiz hafta içinde ilk defa  safra yolu hastalıklarının tanı ve tedavisinde endoskopik bir uygulama olan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi) işlemi uygulanmaya başladı.
Aydın Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği gerek poliklinik, gerek Endoskopi (üst ve alt sindirim sistemi) işlemleri ile acil ve elektif olarak oldukça aktif hizmet verdiği belirtilirken, 
Hastanenin Gastroentereloji Uzmanları Uzm. Dr. Ayla Yıldız, Uzm. Dr. İsmail Taşkıran ve Hemşire Türkan Akyıldız’dan oluşan ekip tarafından 70 yaşındaki D. A. İsimli safra yollarında taş ve çamur nedeniyle sarılık oluşan hastaya 09/01/2020 tarihinde ilk ERCP (sfinkteretomi+safra yollarına stent yerleştirilmesi) işlemi başarıyla  gerçekleştirildiği bilgisi verildi. 
Konuyla ilgili Aydın Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada “Aydın İl Sağlık Müdürlüğümüzün desteği ile Aydın Devlet Hastanemize  yeni alınan ERCP cihazı sayesinde, safra yolu ve ince bağırsak başlangıç kısmındaki hastalıklarda (taş, tümör, daralma  v.s.) ameliyat riskinin yüksek olduğu veya operasyona uygun olmayan  hastalarımızı ameliyatsız tedavi etme olanağı elde edilecektir. Tanı koyma imkânlarını da artıran ERCP uygulaması ile il dışı sevkler azalacak, vatandaşlarımızın hizmet almak üzere başka illere gitmesine gerek kalmadan tanı ve tedavi imkânı elde edilecektir. İlimizdeki Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bir ilk olan ERCP Ünitesinin en önemli bileşenlerinden olan duedenoskop (yan görüşlü endoskop) Aydın Devlet Hastanesi tıbbi cihaz envanterine katılarak kullanılmaya başlamıştır” denildi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.