Son Dakika

• No Posts Found

TARIM ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

İsmail Eravcı- AK Parti Aydın Milletvekili MKYK Üyesi Metin Yavuz tarafından organize edilen daire müdürleri ile muhtarlar toplantısının ikincisi geçtiğimiz cumartesi günü Söke Ziraat Odası ev sahipliğinde yapıldı. Cumartesi günü saat 11.00’de başlayan toplantıya AK Parti Aydın Milletvekili MKYK Üyesi Metin Yavuz başkanlık ederken, Aydın Tarım Orman Müdürlüğü üst düzey bürokratlarının tamamı ve Söke Tarım Orman Müdürü Zeki Berhuni’de katıldı.

Aydın Milli Parklar Şefi Koray Aşık, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak ve Mahalle Muhtarları katıldı. Aydın Milli Parklar Şefi Koray Aşık, Söke’de görev yaptığını belirtirken, Milli Parklar ile ilgili sorulara cevap vereceğini söyledi. Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri iki gündür Aydın’daki daire müdürleri ile yapılan toplantıların çok yararlı olduğunu belirtirken, Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak da toplantı için teşekkür etti.     

Toplantının başında açıklamalarda bulunan AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz “Partide muhtarlarımızla bilgi alışverişinde bulunmuştuk. Orada gördük ki DSİ ile ilgili, Tarım ile ilgili ve milli parklar ile ilgili sorunlar öne çıkmıştı. Bunları yapmamızdaki amaç ben size dün de bahsettim. Bizim milletvekili olarak yasama görevimiz var. Yasama görevinin yanında denetim görevimiz de mevcut. Bürokratlarımız canla başla bütün mahallelerimizle ilgili çalışmalarını yapıyor. Ama bu işi toplu şekilde alışkanlık haline getirdiğimizde hem bürokratlarımız hem de bizler için verimli olacağını düşünüyorum. Bunun ilk adımını Cuma günü attık. DSİ ile ilgili toplantının çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Sizler ve bizler zamanımızı bıraktık ve bir konu üzerinde odaklandık. Buraya geldiniz ama şahsi işiniz için değil mahallenizin işi için buradasınız. Bizlerde kendi işimiz için buradayız ”dedi.

SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Bu çağrılara kulak vermeyen Muhtarlarında olduğunu söyleyen Metin Yavuz “Dün maalesef bu haklı çağrımıza kulak vermeyen, mazereti olmadan gelmeyen bazı arkadaşlar için ben bir iki cümle sarf ettim. Sarf etmekte de haklıydım çünkü siz milletin oyunu alarak buraya geliyorsunuz. Vatandaşın sıkıntılarını çözecek olan kanallar bürokratlar ve bizler. Çünkü herkesin göremediği, atladığı şeyler olabilir. Bunları bizlere anlatmak gibi bir göreviniz var. Ama kendi adınıza vekaleten birini yolladığınızda ki dün vekaleten gelen kişi kendi işini anlattı. Burunköy ile ilgili bir şey anlatmadı. Demek ki Burunköyü’nün sorunu yokmuş. Biz Cuma günü bunu anladık. Şahıs böyle yapınca sizlerin de buraya zaman ayırdığınızın  bilincinde olarak bu cümleleri sarf ettik. Bu cümleleri ben tekrar sarf ediyorum arkadaşlar. Hiçte çekinmiyorum bilginiz olsun.

Bu konuda dün güzel bir yol aldık. Bugün de tarım ve milli parklarla ilgili iyi bir yol alacağımızı düşünüyorum. Bu toplu yapılan toplantıların onlara da fayda sağlayacağını düşünüyorum. Hızlı bir çözüme, çözüm olmasa bile neden olmadığı konusunda doyurucu bilgiler vereceklerdir” dedi.

TAM KADRO SÖKEDEYİZ

Tarım Orman İl Müdürü Ahmet Öktem yaptığı konuşmada, milletvekili Metin Yavuz’un talimatıyla toplandıklarını belirterek “Burada sorunlarınızı, önerilerinizi ve bizim kurumumuzun ne iş yaptığını ve sizlere nasıl hizmet sunduğunu konuşacağız. Bizim yerelde çözebileceğimiz sorunlar varsa bunları derhal çözeceğiz. Çözemediğimiz sorunlar varsa niye çözülmediğinin açıklamasını yapacağız. Eğer bakanlığa taşınması gereken sorunlar varsa bunları bakanlığa taşıyacağız. Bugün ekibimizle birlikte buradayız. Hemen ekibimize sizlere tanıştırmaya çalışacağım. Kırsal Kalkınma Şube Müdürümüz, Bitkisel Üretim şube müdürümüz, Çayırlar şube müdürümüz, Tarımsal Alt yapı şube müdürümüz, müdür yardımcılarımız ve balıkçılık şube müdürümüz de aramızda. Yani bütün şube müdürlerimiz ve müdür yardımcılarımız tam kadro olarak buradalar. Kendi konularında açıklama yapıp, notlar alacaklar” dedi.

SÖKE 1 MİLYON 30 BİN DEKAR ALANA SAHİP

İlçenin tarımsal yapısı ile ilgili bilgi veren Ahmet Ökten “İlçemizin (Söke) toplam 1 milyon 30 bin dekar bir alanı mevcut. Bunların içinde 36 bin dekar alan çayır mera, 217 bin dekar alan orman, 86 bin dekar alan göl ve bataklık, meskun mahal 19 bin dekar, ekonomik olmayan tarım dışı alan 54 bin dekar, tarımsal ekili arazi de 616 bin dekar olarak bir alanımız mevcut. Bunun büyük kısmını pamuk teşkil ediyor. Zeytinlik 228 bin dekar, incir, narenciye de daha kısıtlı alanlarda.

Sulanacak alanlara bakarsak Büyük Menderes Nehrinden 96 bin dekar alanımız, DSİ şebekesinden 266 bin dekar alanımız, artezyenlerden kendi imkanları ile 36 bin dekar alanımız  ve sulama imkanı olmayan alanımız da 218 bin dekar  olmak üzere yine 616 bin dekarlık alanımız sulama ile ilgili taksimatı yapıldı.

İlçemizin tarımsal işleme kapasitesi olarak da önemli bir yere sahip. Bir adet un fabrikası, 13 adet zeytinyağı fabrikamız, 2 pamuk ipliği fabrikası, 2 tekstil, 2 konfeksiyon, 30 adet çırçır fabrikası, 17 adet ziraat aletleri üretimi, salyangoz işletmesi 1 olmak üzere çok önemli tesisleri kapsayan ilçemizin mevcut durumu var.

Büyük baş hayvan varlığımız 37 bin, küçük baş hayvan varlığı 25 bin olmak üzere hayvancılık anlamında orta ölçekli bir ilçemiz” dedi.Aydın Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem’in bu konuşmasından sonra mahalle Muhtarları tek tek söz alıp mahallelerinin sorunlarını ilettiler. —

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.