Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ZEYTİN HASADININ YÜZDE 70’İ TAMAMLANDI

İsmail ERAVCI
Söke’de zeytin hasadının yüzde 70’i tamamlanırken, hava şartlarının düzgün gitmesi durumunda Ocak ayı sonunda hasadın yüzde 95’nin tamamlanmasının beklendiği belirtildi. Hava şartlarının düzgün gitmesi durumunda bu oranın değişebileceği belirtildi. Söke ve çevresinde hasadın neredeyse tamamlandığı belirtilirken, Bağarası ve çevresinde ise hasadın yüzde 70’lere çıktığı belirtildi.
Zeytinyağı sıkım fabrikası sahiplerinden Erhan Akkın konuyla ilgili verdiği bilgide “Bu sezon geçtiğimiz sezona göre verim çok daha yüksekti, sadece verim değil kalitede daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Şu ana kadar baş zeytinlerden yapılan sıkımlarda asit oranı 1’in altında. Ancak dip zeytinlerinden elde edilen yağın asit oranı 4 asiti buluyor. Bunun en büyük nedeni ise Akdeniz meyve sineğinden kaynaklanıyor. Bölgemizde bu durum biraz daha kötü. Çünkü Bağarası ve çevresinde yaklaşık 100 bin dekar arazide organik tarım yapılıyor. Organik Tarım nedeniyle zeytin üreticisi zirai mücadele yapamadı. Zirai mücadele yapamayınca zeytinler kurtlandı ve yere döküldü. Bu durum kalite kaybına neden oldu. Eğer bölgemizde organik tarım yapılmamış olsaydı rekoltenin de çok daha yüksek olmasını bekliyorduk. Çünkü hem şubat, mart aylarında hem haziran, temmuz aylarında hem de eylül, ekim aylarında zirai mücadele yapılacaktı. Zeytinler Akdeniz sineğinden kurtulacaktı. Bu durum yaşanmayacaktı. Zeytinde rekolte ve kalite daha yüksek olacaktı. Bu durumda hem üretici hem de tüccar kazanacaktı” dedi.
Zeytinyağı fiyatlarının geçtiğimiz yılın fiyatlarının altında olduğunu belirten Erhan Akkın “Son yıllarda Suriye’den Türkiye’ye zeytinyağı getirilmesi fiyatları olumsuz şekilde etkiledi. Üretici işçi ücretlerini karşılamada büyük sıkıntı çekiyor. Çünkü günlük hasat edilen zeytin işçi parasını karşılamadığı günler oluyor. Suriye’den gelen zeytinyağlarının büyük bölümü dış ülkelere ihraç edilirken bir kısmı iç piyasada tüketiliyor. Hasat döneminde özellikle dışarıdan getirilen zeytinyağının üreticiyi büyük sıkıntıya soktuğunu söyleyebilirim.
Zeytinyağı ihtiyacı olan vatandaşların şu günlerde bu ihtiyaçlarını gidermeleri lehlerine olacaktır. Tüketiciye 1 asitin altındaki zeytinyağı 15 TL gibi bir fiyattan satılıyor. Hasat sonunda bu fiyatlar yükselebilir” uyarısında bulundu.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.