Son Dakika

• No Posts Found

MİLLİ PARK SINIRLARI İÇİNDE İKİ ÖNEMLİ PROJE GERÇEŞLEŞTİRİLECEK

İsmail Eravcı
Arı kovanlarının konaklamaları için 50 bin arı kovanının konaklayacağı bir alan yapılırken, Karinadaki Balıkçı Barınakları da kaldırılıyor.
Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün Sökeli muhtarlarla yaptığı toplantıya katılan Dilek Yarımadası Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Koray Aşık, Doğanbey Mahalle Muhtarı Serdar Sarıkurt’un soruları üzerine açıklamalarda bulundu. Koray Aşık arıcıları sevindirecek bir projeyi açıklarken, Karina Bölgesinin turizme açılması içinde balıkçı barınaklarının kaldırılması için proje hazırlandığını söyledi.
Dilek Yarımadası Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Koray Aşık yaptığı açıklamada “Milli Parklar ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bilindiği gibi her yıl Milli Parklar’a arı kovanlarının konaklaması konusunda sorunlar yaşanıyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu sene Milli Park sınırları içinde 22 hektarlık bir alanı arı kovanlarının konaklaması için açacağız. Bu 22 hektarlık alanda ağaç seyreltmede yapabiliriz. Arı kovanlarının konaklaması için hazırlanacak bu alanda alt yapısı da olacak. Su, yol gibi çalışmalar yapılacak. Arıcılarımız gelecekler kovanlarını kendileri için hazırlanan konaklama alanına koyacaklar. Böylece arıcılarda denetimimizde kovanlarını konaklatmış olacak. Arı kovanlarının konaklaması için ayrılan bölge dışında arı kovanı konaklamasına izin verilmeyecek” dedi.
Karina Bölgesinin önemli bir turizm merkezi olduğunu da söyleyen Koray Aşık “Bilindiği gibi Karina Bölgesindeki kumsal alan sit ve koruma altında. Bu şekliyle de halk kullanamaz. Oradaki balıkçı barınakları kalkacak ve halka açık hale getirmek için proje hazırlanıyor. Karina Bölgesinde ciddi bir proje yapacağız. Turizm önemli. Burada proje tamamlandıktan sonra ciddi bir turizm hareketi olacağını düşünüyoruz. Balıkçı barınakları başka yere kaldırılınca buradaki teknelerinde batma olayı ortadan kalkacak. Buradaki çalışmaların Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı şeklinde bir algı var. Ama kesinlikle böyle bir şey yok. Oradaki çalışmaları baştan sona Milli Parklar Genel Müdürlüğü yapacak” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.