Son Dakika

• No Posts Found

ARACINIZDA BİR TRAFİK DEDEKTİFİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Son yıllarda araç sayısı iyice artarken, trafik kazaları da aynı oranda artmaya başladı. Hergün ülke genelinde yüzlerce trafik kazası meydana gelirken, can kayıpları, yaralanmalar ve milyarlarca lira maddi hasar meydana geliyor.

Ülke genelinde yapılan tüm çalışmalara rağmen trafik kazalarının önüne bir türlü geçilemiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik kazalarının önüne geçmek için değişik çalışmalar, eğitimler düzenliyor. Son olarak Trafik Dedektifi uygulaması başlattı. Ancak trafik dedektifleri büyüklerden değil, küçüklerden seçiliyor. Bu kapsamda dün Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği çocukları eğitime aldı. Söke Merkez’deki ilkokul 2. sınıf öğrencileri eğitime alınarak trafik kuralları eğitimi verildi.

Dün Hacı Kazımoğlu İlkokulu toplantı salonunda Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği trafik polislerinden Mehmet Akbulut ilkokul ikinci sınıf öğrencilerine eğitim verdi. Söke Merkezde bulunan ilkokulların 2. sınıflarında okuyan 10’ar öğrencinin katıldığı eğitim toplantısı sonunda öğrencilere trafik dedektifi kartları verildi. Trafik polisi Mehmet Akbulut önce genel trafik kurullarını anlatırken güvenli yaya geçişleri, üst ve alt geçitler, emniyet kemerinin önemi gibi konularda bilgiler verdi.

Trafik Polis memuru Mehmet Akbulut, kışa girerken araçların detaylı olarak bakımlarının yapılması gerektiğini bilmenin hayati bir zorunluluk olduğunu belirterek “Çocuklar kış gelirken babanızı, annenizi ve büyüklerinizi aracın kışlık bakımı konusunda uyarın. Büyüklerinizin alkol olarak araç kullanmasını izin vermeyin. Anne ve babalarınız bu konuda sizlere dinleyecektir. Çünkü alkol trafik kazalarını 10 kat artırır. Araç kullanacak büyüğünüz uykusuz ise araç kullanmaması için uyarın.

En önemlisi emniyet kemeri, bindiğiniz aracın sürücüsü emniyet kemerini takmıyorsa takması için uyarın. Sizlerde aracınızın arka koltuğuna oturun ve emniyet kemerinizi takın. Sizden küçük kardeşiniz varsa onun için babanıza veya annenize araç koltuğu aldırın.”dedi.

Mehmet Akbulut yayaların güvenli geçiş yerleri hakkında da bilgiler vererek “Karşıdan karşıya geçerken üst veya alt geçitleri kullanın. Üst veya alt geçit yoksa trafik ışıklarının olduğu yerden, trafik polislerinin bulunduğu yerlerden veya yaya geçitlerini kullanarak karşıdan karşıya geçin. Yaya geçidinde koşmayın ama hızlı adımlarla yürüyün. Yayalar için güvenli geçiş yerinde bunların hiç birisi yoksa önce sola sonra sağa tekrar sola bakarak hızlı adımlarla karşıya geçin. Trafik hatayı ve dalgınlığı affetmez. Çocuklar arka koltukta oturur ve kemerlerini bağlar. Büyüklerinizin araç içinde seyir halinde iken konuşmalarına izin vermeyin. Konuşmaya devam ederlerse hemen beni arayın.”dedi.

Daha sonra öğrencilere trafik dedektifi kimlik kartı arkasında bulunan trafik andı okutuldu. Trafik polisi Mehmet Akbulut öğrencilere bu andı büyüklerini de okutmalarını istedi ve arkasından trafik dedektifi kimlik kartları öğrencilere dağıtıldı. Bugün 7. sınıf öğrencilerine, yarında 9. sınıf öğrencilerine bu eğitimlerin verilerek trafik dedektifi kimlik kartlarının dağıtılacağı belirtildi. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında tüm okullarda öğrencilerin eğitimden geçirilerek trafik dedektifi olacakları belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.