Son Dakika

• No Posts Found

SERTİFİKALI BUĞDAY TOHUMU İÇİN TARLA KONTROLLERİ BAŞLADI

Aydın’da sertifikalı buğday tohum üreticiliği için 4 adet üreticinin buğday çeşitlerine ait verdiği 84 beyanname kapsamında 4 bin 807 dekar alanda tarla kontrollerine başlandı.

Ülkemiz sertifikalı tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla Aydın genelinde 4 adet tohumluk üreticisi, üretimini yapacağı tohumluk buğday çeşitlerine ait 84 adet beyanname verdi. 2015 yılında tohumluk üretimi amacıyla başvuruda bulunan dört üretici toplamda 4 bin 807 dekar alanda tohumluk üreteceğini beyan etti. 3 bin 900 dekar alan bu yıl Söke İlçesi buğday üretiminin merkezi sayılırken kabul edilen beyannamelerin tarla kontrollerine de başlandı.

Geçtiğimiz yıla göre de ciddi bir rekolte artışı olacağını tahmin ettiklerini dikkat çeken Bircan, “Tarla kontrollerinde elde edilen ilk sonuçlara göre ortalama verimin dekar başı 700 kilogram ve üzerinde gerçekleşeceği görülüyor. Tahıl Tohum Kontrol ve Sertifikasyon Yönetmeliği kriterlerine göre yapılan tarla kontrolleri bittikten sonra umulan tohumluk miktarları Tohum Veri Yönetim Sistemine aktarılacak. Üretici firmalar tohumlukları işleyip ambalajladıktan sonra İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından gerekli analizler yapılmak üzere tohumluklardan numuneler alınacak. Analiz sonuçları uygun olan partiler sertifikalı tohumluk olarak piyasaya sürülecek, uygun olmayanların etiketleri imha edilecek, tohumlukların piyasaya sürülmesi önlenecek” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.