Son Dakika

• No Posts Found

ATIK SU ÜCRETİ SADECE SÖKE’YE HAS BİR UYGULAMA MI?

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Söke’de su faturalarına yansıtılan Atık Su Ücreti ve evsel katı atık ücretlerinin diğer ilçelerde su faturalarına yansıtılmadığı ortaya çıktı. Ö
rneğin Söke’de Büyükşehir Belediyesi tarafından atık su ücreti ve evsel katı atık ücretinin Kuşadası’nda su faturalarına yansıtılmadığı ortaya çıktı.

Dün bir okuyucumuz Kuşadası’nda bulunan konutuna ait su faturasını yatırdığını belirterek “Konutta kimse kalmıyor. Konuta ait su faturasını ödüyoruz. Ancak Kuşadası’nda yıllardır atık su ücreti ve evsel atık ücreti adı altında ücret alınmıyor. Söke’de Necdet Özekmekçi döneminden bu yana su abonelerinden atık su ücreti ve evsel katı atık ücreti adı altında bu uygulama devam ediyor. Su Büyükşehir Belediyesine geçti ama atık su ücreti ve evsel katı atık ücreti Söke’de alınmaya devam ediyor.Söke’de bir ton da su kullansan mutlaka bu ücretler alınıyor. Kuşadasında ise sadece çevre temizlik vergisi alınıyor. 29 TL.lik  su gelirinin üzerine 10,50 TL. atık su ücreti ve 6,64 TL. de evsel katı atık ücreti konuyor. Yani 29 TL. lik fatura birden 46 TL. ye yükseliyor. Diğer vergilerle birlikte fatura birden 55 TL.ye yükseliyor. Kullandığımız suyun ücretini iki kat daha fazla ödüyoruz. Söke’de Necdet Özekmekçi’nin döneminden beri su faturalarına atık su ücreti ve evsel katı atık ücreti tahakkuk ettiriliyor. Necdet Özekmekçi döneminde şehircilik ve Çevre Bakanlığı kirleten öder denilerek Sökelilerden bu paralar alınmaya başladı. Şimdi Büyükşehir Belediyesi aynı uygulamayı devam ettiriyor. Kuşadası’ndaki su abonelerinden atık su ücreti ve evsel katı atık ücreti almayan Büyükşehir Belediyesi Söke’deki su abonelerinden bu parayı alıyor.

Büyükşehir Belediyesinden bu konuda açıklama bekliyoruz. İşte iki ilçedeki su farurası. Birinde sadece çevre temizlik vergisi var. Diğerinde ise atık su ücreti ve evsel katı atık ücreti var. Sökeliler bu kadar zengin mi ki bizden bu para alınıyor. Bunun alınma gerekçesini de merak ediyoruz. Kuşadası’nda niye alınmıyor da Söke’de alınıyor? Aydın Büyükşehir Belediyesinin bu konuda Sökelilere aydınlatma yapması gerekiyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.