Son Dakika

• No Posts Found

“BÜTÜN ŞİDDETİN MERKEZİNDE KADIN VAR”

Birleşmiş Milletler Kadın Hakları Uzmanı Sevil Serbes dün saat 14.00 te Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda düzenlene kadına şiddet konulu toplantıda Kadına Şiddetin görülmeyen yüzleri konulu konferansa konuşmacı olarak katındı.  Sevil Serbes kadına şiddetin sistematik olarak devam ettiğini söyledi.

Söke Kadın Meclisi tarafından organize edilen seminerin açış konuşmasını Söke Kadan Meclisi Başkanı Şennur Parıldar yaparken “BM Kadın Hakları Uzmanı olan Sevil Barlas’ın Sökeli olmasından dolayı ilçemiz adına büyük bir değer olduğunu düşünüyorum. Bizi kırmadı, bilgi ve birikimlerini bizlerle paylaşacak olmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Kadına karşı şiddetin tanımlamalarından örnekler vererek konuşmasına başlayan BM Kadın Hakları Uzmanı Sevil Serbes, 1993 yılında Birleşmiş Milletlerin kadına şiddeti tanımladığını belirterek “Kadına psikolojik, cinsel, kuvvet, sözle, yani her tür şiddet uygulanabiliyor. Kadına şiddet uygulayanların bazı kişilerde kan bağı olan insanlardır. Kadına şiddet sistematik güç kullanılarak yapılıyor. Bu şiddet öldürmeden, cinsel tacize, ekonomik tacize kadar gidiyor. Kadın şiddete maruz kalınmışsa, üçüncü şahıslar ‘özel bir meseledir, biz karışmayalım’ derler. Amerika’da bu duruma ‘Hayır hiçbir şey şahsi ve özel değildir. Özel olan politiktir’ diye bakılır. Dört duvar arasında olup biten tartışılabilir hale getiriliyor. Bugün o nedenle bizler açıkça tartışabiliyoruz. Bu da şiddeti kamusal alana çekiyor. Son yıllarda kadına karşı şiddette artış olduğunu gözlemliyoruz. Kadına karşı iktidar odaklıdır. Kadına karşı şiddetin başlıca nedeni neo-liberal ilişkilerin gelişmesi dolayısıyla ailede kadının ekonomik güç kullanmaya başlaması ve ata-erkil toplum düzeninin ağırlıklı olması.

Kadına karşı şiddet iktidarın sarsıldığı, çöktüğü ve ekonominin zayıfladığı dönemlerde daha fazla ortaya çıkıyor. Kadının çalışma ve eğitim gibi istekleri aile içinde dengeleri sağlıyor. Ekonomik sıkıntılar bu dengeleri bozuyor. Ekonomik sıkıntı çeken aileler arasında şiddet daha fazla görülüyor. Her zaman dünyada kötü olaylardan en fazla kadınlar etkilenmiştir. Örneğin son örnek Suriye. Suriye’de IŞID kadınları öldürüyor, tecavüz ediyor, köle olarak satıyor. Bütün şiddetin merkezinde kadın var. Şiddetin her türlüsü insan haklarına karşı işlenen bir suçtur. Şiddet olgusu ırk, cinsellik ve bölgesellik tanımaz. Türkiye’de 2008 yılında 62 kadın cinayeti işlenirken 2014 yılında bu rakam 283’e çıktı. Bu rakam resmi rakamdır. Yine şiddet olayında ise 2008 yılında 11 bin 800 olarak kayıtlara geçerken 2014 yılında bu rakam 111 binlere çıktığını görüyoruz. Bunlar resmi rakamlar, birde resmi olmayan rakamlara bu sayıları eklersek gerisini siz düşünün   ” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.