Son Dakika

• No Posts Found

MUAYENESİ GEÇMİŞ ARAÇ SAHİPLERİNE UYARI

Hükümetin 2014 yılında çıkardığı torba yasa kapsamında fenni muayenesi geçmiş araçlara uygulanan para cezaları ve faiz oranlarını düşürmesiyle ilgili başlattığı uygulama 30 Haziran 2015 tarihinde sona eriyor. 30 Mart 2014 yılından önce araçlarını fenni muayene yaptırmayan araç sahiplerine torba yasa kapsamında verilen süre 30 Haziran tarihinde sona eriyor.

Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi hükümet kamuya ait borçları yapılandırdı. Motorlu Taşıtlar vergisi’nin yanı sıra araçlarını değişik nedenlerle fenni muayene yaptırmayan araç sahiplerinede araçlarını fenni muayene yaptırmaları durumunda fenni muayeneleri geçmiş araçlara uygulanan gecikme cezaları ve faizler silinerek bunun yerine cüzi bir gecikme faizi uygulanmasına torba yasa içine koymuştu. Bu kapsamda fenni muayenesi geçmiş araçlara fenni muayene yaptırmaları için belli bir süre verilmişti. 31 Ocak 2015 tarihi olan bu süre daha sonra 30 Haziran 2015 tarihine kadar uzatıldı. Bu sürenin sonuna geliyoruz. Bu güne kadar araçlarının fenni muayenelerine yaptırmayan araç sahipleri önlerinde kalan 11 günlük süreyi iyi değerlendirsinler. Bugüne kadar araçlarını fenni muayene yaptırmayan araç sahipleri zaman geçirmeden fenni muayenelerini yaptırsınlar. Fenni muayene aynı gün yapılabiliyor, ancak aracın eksikleri varsa bunların tamamlanması gerekiyor. Buda zaman alıyor. Araç sahihleri unutmasınlar ki fenni muayenesi olmayan yani vizesiz araç binmek suçtur. En küçük bir trafik kasasında haklı dahi olunsa ceza vizesiz araç sahibine veriliyor. Trafik kontrollerinde araç trafikten men ediliyor. Büyük cezalar ödenerek araç tekrar trafiğe çıkıyor. Üstelik bu sefer gecikme faizleri ve faizlerde indirim yapılmıyor. Aracın değerinin iki katı hatta daha fazla ceza gelebiliyor.

Bu durumda mağdur olan araç sahipleri oluyor. Mağdur olmamak için araç sahipleri araçlarının muayenelerini yaptırsınlar. 30 Haziran son gündür. Bu tarihe kadar eğer 2014 mart ayından önce araçlarını muayene ettirmeyenler varsa bu haktan mutlaka yararlansınlar. Büyük para cezaları ve gecikme faizi ödeme yerine cüzi cezalarla bu işi halletsinler.”dedi.

Hükümetin süreyi bir defa uzattığını söyleyen Ahmet Tokmakoğlu “Bu sürenin ikinci bir defa daha uzatacağını düşünmüyorum. Zaten şu anda bir hükümette kurulmuş değil. Onun için zaman geçirmeden aracını vize yaptırmayanlar yaptırmalarında büyük fayda var. Bu konu araç sahipleri için önemli. Çünkü vizesi olmayan aracın alım satım işlemi de yapılamıyor. Araç sahibi büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.