Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE KENT KONSEYİ RESMİ NİKAHSIZ EVLİLİĞE HAYIR DEDİ

Anayasa Mahkemesi tarafından alınan dini nikah ile ilgili kararına tepkiler devam ediyor. Bu kapsamda  Söke Kent Konseyi ve Kadın Meclisi “resmi nikahsız evliliğe hayır” imza kampanyası başlattı. Saat 13.30 da Söke Belediye meydanında başlatılan imza kampanyası öncesinde kitlesel basın açıklaması da yapıldı. Basın açıklamasına çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılarak Söke Kent Konseyi’ne destek verdi.

ilk açıklamayı Söke Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şennur Parıldar yaptı. Parıldar  açıklamasında; Geçtiğimiz yıl Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi, resmi nikâhtan önce dini nikâh yapan sanık çiftin davasıyla ilgili Türk Ceza Kanunu’nun “Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören” başlıklı 230. Maddesinin 5. ve 6. fıkralarının iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili esastan görüşme sonucunda ilgili maddeler iptal edildi. 4’e karşı 12 oyla alınan karara gerekçe: “Birlikte yaşayana da ceza yok.” olmuştur. Dini nikâhın yapılmasında hiçbir sıkıntı yaratmayan medeni nikâh konusunu doğrudan ilgilendiren bu karar, Türk kadını için 1926 Medeni Yasa kazanımlarının kaybedilmesi demektir. Evlenme akdi ile bir araya gelmemiş insanlarla karşılaştırma yapılmış olmasının ayrıca düşündürücü olduğu Anayasa Mahkemesi’nin bu kararına ilişkin biz kadınlar, yeni kurulacak hükûmeti göreve çağırıyoruz. 21. Yüzyıl Türkiye’sine hiç yakışmayan ilgili karar, taraf olduğumuz Çocuk hakları Sözleşmesine, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ne, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne aykırıdır. şimdi burada başlatacağımız “resmi nikahsız evliliğe hayır diyoruz” imza kampanyası verilerini yeni “Adalet Bakanı”mıza iletme kararımızı, siz değerli kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Söke Kent Konseyi Başkanı Mahbube Özoğul ise yaptığı açıklamada “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne, Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)’ne, Çocuk hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasanın 10. Maddesine ve laiklik ilkesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Medeni kanunun eşlere ve çocuklara tanıdığı miras, nafaka, tazminat, edinilen malların bölüşümü gibi hem ekonomik, hem hukuki hakların kaybına neden olacak olan bu karar, önce kadınlar ve çocuklar için sonra tüm toplum için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Öncelikle biz kadınlar ve bu kararı 21. Yüzyılın Türkiye’sine yakıştıramayan bireyler olarak ‘Resmi Nikahsız Evliliğe Hayır!” diyoruz. Yeni oluşan meclisten bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Daha sonra imza kampanyası başlatıldı. Katılımcılar ve vatandaşlar imza dilekçelerini imzaladılar. İmzalar önümüzdeki ay içinde TBMM’ne gönderileceği belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.