Son Dakika

• No Posts Found

“PAMUK PRİMİNİN YÜZDE 80’İ BANKALARDAN ÇIKMADI”

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu Başkanı İsmail Özer, pamuk primlerinin yeterince piyasaya yansımadığı şeklindeki eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada bu eleştirilere hak verdiğini belirterek, ancak primlerin yüzde 80’nin  bankalardan çıkmadığını söyledi.

İsmail Özer, Söke Ovası’nda pamuk ekimlerinin tamamlandığını belirterek “Söke Ovası’nın tamamen pamuk olduğunu söyleyebilirim. Bizim tahminlerimize göre Söke Ovasında en az 350 bin dekar alan pamuk ekimi yapıldı. Buğdayların yerine de ikinci ürün pamuk ekildi. Yaklaşık 10 bin dönüm alanda ise hayvancılık yapan çiftçiler yem bitkileri ektiler. Söke Ovasında desen bu sene tamamen pamuk olacak. Pamuk üreticileri bu sezon 22 Haziran tarihine kadar ekim yaptılar. Akçakaya ve Pamukçular ovalarında yürütülen toplulaştırma çalışmaları ve ovada biriken suyun geç çekilmesi dolayısıyla pamuk ekimleri geç kaldı. Hava sıcaklıklarının artmasıyla önümüzdeki günlerde pamuk fidelerinde büyüme hızlanacaktır.”dedi.

Sökeli üretici bu sene 105 milyon TL. pamuk primi aldığını söyleyen İsmail Özer “Ancak bu para piyasaya yansımadı. Yansımamasının en büyük nedeni çiftçinin bankalara olan borçlarından kaynaklandı. Çünkü Söke Ovasında üretici sürekli olarak ekipmanlarını yeniliyor. Bunu yenilerken bankalardan kredi alıyor. Ayrıca pamuk toplama makinelerinin taksitleri de çiftçiyi zorluyor. Kısacası Söke’ye gelen pamuk primi miktarının yüzde 80’i bankalardan çıkmadı. Kredi borçlarına gitti. Onun için piyasalarda pamuk priminden dolayı bir rahatlama meydana gelmedi. Üretici prim parasını zaten önceden harcamıştı.”dedi.

Şu anda borsada mahlıç pamuk fiyatının 4.20 TL. ile 4.55 TL. arasında değiştiğini söyleyen İsmail Özer “Piyasada pamuk fiyatları dolara bağlı. Dolar kuru yükselirse pamuk fiyatları yükseliyor, dolar kuru düşerse pamuk fiyatları düşüyor. Üreticinin sezonda beklentisi pamuk fiyatının mahlıç olarak 5 TL. olması, kütlü olarak ise 2 TL. nin altına düşmemesi yönünde. Üretici şu anda borsa fiyatlarından memnun. Sezona umutla bakıyor. İnşallah iyi bir sezon geçiririz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.