Son Dakika

• No Posts Found

“SÜT FİYATLARI KONUSUNDA HENÜZ BİR ANLAŞMA YOK”

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Türkiye’de soğuk süt fiyatlarının 1 TL. ile 1,2 TL. arasında değiştiğini belirterek, artan yem fiyatları nedeniyle bu fiyatların üreticiye kurtarmadığınısöyledi. Kocabaş Haziran ayı başında Haziran Ayı başında Ulusal Süt Konseyinde üreticilerin zam isteğinin sanayici tarafından kabul edilmemesi nedeniyle üreticilerin toplantıyı terk ettiklerini söyledi.

M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili muhabirimize yaptığı açıklamada “Türkiye’de süt fiyatları 1 TL., ile 1,2 TL. arasında değişiyor. Fiyatlar uzun süredir aynı. Süt fiyatları yerinde sayarken yem ve saman fiyatları artıyor. Şu anda süt fiyatları maliyeti karşılamıyor.

Bunun üzerine Haziran ayı başında Ulusal Süt Konseyi fiyatlarla ilgili bir toplantı yaptı. Bu toplantıda süt fiyatlarının artırılması gündeme geldi. Üretici tarafı fiyatların artırılmasını istedi. Sanayici kabul etmeyince Ulusal Süt Konseyi toplantısında üretici tarafı toplantıyı terk etti. Bundan dolayı şu anda süt fiyatlarında bir belirsizlik var.

Süt fiyatları aynı kalacaksa süte verilen prim miktarının yükseltilmesinden yanayız. Şu anda üreticiye 4 kuruş süt primi veriliyor. Bu prim miktarının en az 6 kuruşa çıkarılması gerekiyor. Eğer süt hayvancılığı olmazsa et hayvancılığı da olmaz. Süt fiyatları bu şekilde devam ederse önümüzdeki günlerde hayvanlar sürekli kesime gidecektir. Süt hayvanlarının kesime gönderilmesi sonucunda insanlar hayvansal ürünlere daha pahalıya yiyecektir. Sorunun giderilmesinin en uygun yolu primin yükseltilmesidir. Bu durumda tüketiciye zam yansımamış olacak.”dedi.

SULAMA DÖNEMİ BAŞLADI

Söke Ziraat Odası Başkanı Söke Ovasındaki pamuk ekimleri ile ilgilide bilgiler vererek “Söke ve Didim Ovalarında bu sene yaklaşık 380 bin dönüm üzerinde pamuk ekimi yapıldı. Bu sene Söke Ovasında kademeli bir pamuk ikimi yapıldı. Şu anda Söke Ovasında 60 günlük te pamuk var, 10 günlükte pamuk var. Bu durum özellikle hasat sezonunun uzun süreye yayılması anlamına geliyor. Şu anda pamuklarda yeşil kurt ve lukus zararlıları görülüyor. Hava Sıçaklıklarının artmasıyla birlikte pamuklar kendini topladı. Pamuğunu erken eken üreticiler sulamaya başladı. Balat, Atburgazı, Tuzburgazı yöresinde pamuk suları başladı. Bu sene suda fazla sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çünkü barajlar dolu.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.