Son Dakika

• No Posts Found

SOKAK SAKİNLERİ İFTARINI SOKAKTA AÇTI

Ramazan nedeniyle Söke’de değişik etkinlikler yapılıyor. Sık sık toplu iftarlar düzenlenirken, Aydın Büyükşehir Belediyesi Söke’de günlük 500 kişiye iftar veriyor., Tüm bu etkinlikler sürerken, Yenicami Mahallesi Cami ve Canan sokak sakinleri bir araya gelerek toplu iftar düzenlediler.

Cami ve canan sokakta oturan vatandaşlar önceki gün akşam iftarda bir araya geldiler. Sokağa masa ve sandalyeler koyan sokak sakinleri, yemekleri evlerinde hazırladılar. Yemekler masalara konuldu. Ezan ile birlikte iftarlar açıldı ve yemekler büyük zevk içinde yenildi. Burada aynı sokakta yılladır oturmalarına rağmen birbirleri ile selamlaşma dışında bir araya gelmeyen vatandaşların sohbetleri ilgi çekti.

İftar yemeğini organize eden sokak sakinlerinden Gülsüm Kurnaz, ramazanın birlik, beraberlik, hoşgörü ve dayanışma ayı olduğunu belirterek “Son yıllarda komşuluk ilişkileri çok zayıfladı. İnsanlar yıllarca aynı sokakta oturuyorlar. Bu insanlar arasında hiçbir ilişkinin olmadığını görüyoruz. Bırakın aynı sokakta oturanları aynı apartmanda oturanlar bile birbirlerinin konutlarına girip çıkmıyorlar. Peygamberimiz komşusu aç yatarken ona yardım etmeyen benim kulum değil demiştir. Bizdeki komşuluk ilişkileri bu kadar önemli. Buna rağmen sanal dünyada yaşıyoruz. İnsan ilişkilerinin çok zayıfladığını düşünüyoruz.

İşte bütün bunlara düşünerek Yenicami Mahallesi Cami ve Canan sokak sakinleri olarak böyle bir etkinlik düzenlemeyi kararlaştırdık. Hanımlar evlerinde hazırladıkları yiyecekleri getirdiler. Birlikte Ramazanın ruhuna uygun bir sokak sofrası yaptık. Bunu geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Ramazan ayı içinde ikinci bir iftar organizasyonu daha yapacağız. Yıllardır aynı sokakta oturan bizler arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı hedefledik. Gönül ister ki tüm sokaklarda bu tür etkinlikler olsun. Ben Sökelileri buradan çağrıda bulunuyorum. Her sokak böyle bir etkinlik yapsın. Farklı ve çok güzel bir duygu. Evde olsak bu zevki alamazdık. Bu sokak iftarında hiç kimsenin cebinden para çıkmadı. Evimizde giyeceğimiz yemeği sokakta komşularımızla yiyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.