Son Dakika

• No Posts Found

“EN FAZLA KALINTI ÇIKAN İL AYDIN”

Aydın İl Gıda Tarım veHayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Müdürü Abdullah Uğur Çatlı, Bozdoğan’dan Söke’ye gıda denetimlerinin aralıksız devam ettiğini belirterek, Türkiye’de en fazla kalıntı çıkan ilin Aydın, ikincisinin Antalya olduğunu belirterek, sorunun giderilmesi için zirai ilaç bayilerine önemli görevler düştüğünü söyledi.

Abdullah Uğur Çatlı, İl genelinde yaptıkları çalışmaların amacının Aydın’da üretim maliyetinin düşürülmesi ve yüksek kaliteli üretim yapmak üzerine odaklı olduğunu belirterek “Bunu yaparken amacımız tarladan sofraya güvenli bir tarım üretimidir. Aydın ilinin yıllık tarım ürünü ihracatı 100 tonun üzerindedir. Amacımız bu ihracatı daha da artırmaktır. Aydın iyi tarım uygulamaları, organik tarım uygulamaları ve Çatak uygulamalarında Türkiye ikincisidir. Bozdoğandan  Söke’ye denetimlerimiz sürüyor. Bu denetimlerde amacımız ceza kesmek değil. Eksikleri tespit ediyoruz.

Şunun unutulmamasında fayda var. Sizlerin sattığı zirai ilaçlar herkesi etkiliyor. Sattığınız ilaçlara dikkat etmek zorundasınız. Bayi denetimlerine gittik. 5 bayiye gittik, 5 ceza kestik.  Ceza kesmekten zevk almıyoruz. Ama bu cezaları kesmek zorundayız. Bu cezalar toplumun sağlığı için önemli. Önümüzdeki haftalardan itibaren zirai ilaç bayilerine dolaşmaya devam edeceğiz. Bizim üzerinde durduğumuz en önemli konu son kullanım tarihi geçmiş ilaçlardır. Bunları bayilerinizde bulundurmayın. Bayide satış anında mutlaka sizlerin bulunması gerekli. Aydın’da zirai ilaç bayilerine 8 denetim yaptık ve 8 ceza kestik. Bu 8 ceza kesilen bayiden yarısı Söke’den. Bir daha uyarıyorum. Raflarınızda kesin olarak miyadı geçmiş ilaç bulundurmayın. Siz ne önerirseniz çiftçi onu kullanıyor. Tarımın geleceği sizlerin elinde. Yapılan çalışmalarda en fazla kalıntı çıkan il Aydın. İkinci il Antalya.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.