Son Dakika

• No Posts Found

İNCİRDE ÇATLAMA KALİTE KAYBINA NEDEN OLUYOR

60 Nolu Söke Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yusuf Ene, incir hasadının başladığını belirterek, üreticinin işçi bulamadığını belirterek geçen sene adam başı 1700 TL. olan işçi ücretinin bu sezon 3500 TL. ye kadar çıktığını söyledi.

İnsanların parasızlıktan yakındığını söyleyen Yusuf Ene “İncirde hasat sezonuna girdik. En büyük sıkıntımız ise işçi bulamamak. İncir işçiliğinde iyi para var. Bu sene işçi bulamadığımız için fiyatlar yüzde 100’e varan oranlarda yükseldi. İncir işçiliği sezonda 35 gün ile 40 gün arasında değişiyor. Geçen yıl işçi fiyatları 1600 TL. ile 1800 TL. arasında değişiyordu. Örneğin ben geçen sezon 1700 TL.ye işçi çalıştırırken bu sezon 2500 TL.ye zorla işçi bulabildim. Üretici olarak biz aynı zamanda işçinin yemeğini de karşılamak durumundayız. İş bittikten sonra kişi başına 15 kg. da birinci kalite incir veriyoruz. Yani işçinin maliyeti bize 3 bin TL. ye buluyor. Bu rakam bir kişi için. Sayı arttıkça bu rakam yükseliyor. Germencik bölgesinde işçi ücretinin 3500 TL. ye kadar yükseldiği şeklinde haberler alıyoruz. İnsanlar geçim sıkıntısından bahsediyor. Bizler bu paralara işçi bulamıyoruz.”dedi.

Olgunlaşan incirlerde çatlama sorununun başladığını söyleyen Yusuf Ene “Şu anda olgunlaşan incirlerin yüzde 25’inde çatlama sorunu başladı. Hava şartları nedeniyle incirlerde çatlamanın meydana geldiğini düşünüyoruz. İncirlerde çatlama öncelikle kalite kaybına neden oluyor. Bu şekilde devam ederse geçen yıl olduğu gibi büyük bir kalite sorunu yaşayacağız. Önümüzdeki günlerde olgunlaşan incirlerde çatlamanın artmasından korkuyoruz. Çatlama aynı zamanda gelir kaybı anlamına da geliyor. Taze incir satışı sırasında çatlayan incire 2,5 TL. den satarken çatlamayan incire 5 TL. den satıyoruz.”dedi.

İncir piyasasındaki belirsizlik nedeniyle üreticinin Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifine rekolte beyanında bulunmadığını söyleyen Yusuf Ene “Piyasada beklenti çok yüksek. Üreticinin beklentisinin yüksek olması nedeniyle bir belirsizlik var. Tüccar geliyor, bahçenin tüm incirini toptan almak için üretici ile pazarlık ediyor. İncir bahçelerinin büyük bölümü bu şekilde satıldı. Bundan dolayı üretici rekolte beyanında bulunmuyor. Şu ana kadar rekolte beyanında bulunan üretici sayısı 5-6 kişi. Onlarda büyük üretici değil, küçük üretici. Tariş İncir Kooperatifi olarak incir alamamaktan korkuyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.